19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreCilat janë efektet anësore të vaksinave dhe si krahasohen ato mes tyre?!

Cilat janë efektet anësore të vaksinave dhe si krahasohen ato mes tyre?!

Ndërsa bota nuk ka gjasa të dalë nga pandemia COVID-19 së shpejti, vaksinat u kanë dhënë shpresë dhe liri miliona njerëzve në të gjithë botën që kanë jetuar nën kufizime të rrepta për mbi 18 muaj.

Pas krijimit dhe miratimit të tyre nga autoritetet përkatëse mjekësore, lëshimi i vaksinave të koronavirusit ka ndodhur me shpejtësi marramendëse në disa vende.

Sipas të dhënave më të fundit të përpiluara nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar (NHS) dhe Agjencia Europiane e Barnave (EMA), këto janë efektet anësore më të zakonshme të përjetuara nga të paktën një në 10 persona pasi janë vaksinuar me njërën nga 4 vaksinat e autorizuara në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në BE.

Deri më sot, këto janë vaksinat Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson (Janssen) dhe AstraZeneca/Oxford.

Efektet anësore më të zakonshme të vaksinave COVID-19:

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat