15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetBarcelona rrit taksën turistike/ Ja sa do të duhet të paguani nga...

Barcelona rrit taksën turistike/ Ja sa do të duhet të paguani nga prilli

Taksa turistike e Barcelonës do të rritet sërish më 1 prill.

Vizitorët duhet të paguajnë taksën turistike rajonale dhe tarifën shtesë në mbarë qytetin.

Taksa rajonale ndryshon në varësi të llojit të akomodimit ku po qëndroni.

Për hotelet me katër yje është 1,70 euro, për akomodimin me qira si Airbnb është 2,25 euro dhe për hotelet me pesë yje dhe luksoze është 3,50 euro.

Pasagjerët e lundrimit që kalojnë më pak se 12 orë në qytet paguajnë 3 euro në rajon, ndërsa ata që kalojnë më shumë se 12 orë paguajnë 2 euro.

Taksa e qytetit, e cila zbatohet për një qëndrim maksimal prej shtatë netësh, është rritur në mënyrë të vazhdueshme.

Në prill 2023, ajo u rrit nga 1,75 euro në 2,75 euro për të gjitha llojet e qëndrimit.

Nga prilli 2024 do të rritet sërish në 3,25 euro. Që nga 1 prilli 2024, vizitorët në Barcelonë do të duhet t’i paguajnë qytetit 3,25 euro mbi taksën turistike rajonale, një rritje prej 0,50 euro për natë.

Kjo do të thotë që mysafirët në akomodimin me pesë yje do të paguajnë gjithsej 6,75 euro për natë – 47,25 euro për person për një qëndrim njëjavor.

Në akomodimin me qira, tarifat shtohen deri në 5,50 euro për natë ose 38,50 euro për një qëndrim njëjavor, mbi koston e natës së akomodimit.

Udhëtarët e lundrimit ditor do të paguajnë 6,25 euro.

Autoritetet e Barcelonës kanë thënë se taksa e rritur turistike synon të tërheqë turizmin ‘cilësor’ mbi numrin e madh të vizitorëve.

Qyteti sheh mesatarisht 32 milionë vizitorë në vit, shumë prej të cilëve mbërrijnë me anije turistike.

Autoritetet shpresojnë se tarifa do të sjellë deri në 100 milionë euro në vitin 2024.

Barcelona nuk është e vetmja pikë e nxehtë turistike në Spanjë që takson vizitorët për të përballuar ndikimin e tyre.

Ishujt Balearik (Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera), paguajnë një tarifë nate prej 1-4 euro për çdo pushues 16 vjeç. E njohur si Taksa e Turizmit të Qëndrueshëm, përdoret për të promovuar praktika më të mira turistike dhe për të ruajtur natyrën e ishujve.

Valencia planifikoi të prezantonte një masë të ngjashme në fund të vitit të kaluar, por ajo u anulua pas zgjedhjeve të 2023. Do të kishte parë që udhëtarët të paguanin nga 50 cent deri në 2 euro për një natë deri në shtatë netë.

LEXO EDHEGjatë 2023-shit të gjithë udhëtuan me SIGAL UNIQA/Rreth 70% e shqiptarëve i besuan shëndetin kompanisë shqiptaro-austriake

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat