23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetAutomjet + Shëndet, shqiptarët ia besojnë SIGAL UNIQA-s udhëtimet jashtë Shqipërisë

Automjet + Shëndet, shqiptarët ia besojnë SIGAL UNIQA-s udhëtimet jashtë Shqipërisë

Fluksi i qytetarëve shqiptarë që udhëtojnë për punë apo turizëm jashtë vendit sa vjen dhe rritet me INSTAT që raporton rritje edhe për muajin prill.

Por të gjithë e dimë se për çdo udhëtim jashtë vendit kërkon disa siguracione që janë të detyrueshme dhe të domosdosshme.

Nëse udhëtoni jashtë Shqipërisë me automjetin tuaj një nga siguracionet që do t’ju kërkohet në doganë është edhe “Kartoni Jeshil”, i detyrueshëm për çdo automjet me targa shqiptare që del jashtë territorit të vendit.

Ky sigurim:

 • Lehtëson lëvizjen e automjeteve përgjatë kufijve ndërkombëtarë dhe sigurohet që personat e aksidentuar në vendet e huaja të jenë të mbrojtur dhe të siguruar.
 • Mbulon përgjegjësinë civile të mbajtësit të automjetit për dëmet që u shkakton palëve të treta, në përputhje me parashikimin e Ligjit të një prej shteteve anëtare të Këshillit të Byrove, ku ka ndodhur rasti në sigurim.

Ndërsa, nëse udhëtoni ose jo me automjetin tuaj, në rrugë ajrore, tokësore apo detare, një tjetër siguracion që nevojitet është edhe “Shëndeti në Udhëtim”.

Ky sigurim është shumë i rëndësisshëm pasi mbulon:

 • Shpenzimet për emergjencat mjekësore në rast sëmundje apo aksidenti jashtë Shqipërisë
 • Shpenzimet e riatdhesimit
 • Emergjencat dentare

Por cila është kompania e sigurimit që i besohet më shumë shëndeti dhe makina, edhe jashtë Shqipërisë?

Sipas raportit të publikuar sot nga AMF, SIGAL UNIQA Group Austria mbetet lidere në treg edhe sa i përket produkteve “Kartoni Jeshil” dhe “Shëndeti në Udhëtim”.

Po përse të gjithë zgjedhin SIGAL UNIQA?

 • Pjesë e një emri të madh si “UNIQA Insurance Group”
 • Mbi 500 milionë euro dëme të paguara në 25 vjet
 • SIGAL UNIQA ofron komoditetin e blerjes online, në çdo moment, kudo ndodheni. Mjafton të keni internet në celularin tuaj.
 • SIGAL UNIQA është e vetmja kompani që ofron falas asistencën juridike kur klientët e saj qe janë përfitues në një aksident.
 • SIGAL UNIQA ofron mundëson shërbimin e Asistencës Rrugore “SIGAL UNIQA AutoSOS”, e vetmja e këtij lloji në Shqipëri.
 • SIGAL UNIQA është e vetmja kompani sigurimi në Shqipëri që ofron produktin ekskluziv “Anullim Udhëtimi”.

LEXO EDHE: E para në prime dhe në dëmet e paguara/ SIGAL UNIQA vijon të kryesojë tregun e sigurimeve në Shqipëri

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat