15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajme6 këshilla për një pamje sa më të shëndetshme

6 këshilla për një pamje sa më të shëndetshme

Si të humbini peshë me sukses dhe të ruani një peshë të rehatshme përgjithmonë?

1.       Dieta e shëndetshme dhe ushtrimet fizike: dyshja e pandashme

Thelbësore për një jetë vitale dhe sa më të shëndetshme janë një dietë e shëndetshme dhe ushtrimet fizike.

2.       Mos hani më pak, hani gjënë e duhur

Konsumoni një dietë të ekuilibruar që është e pasur në fibra. Ushqimet me bazë bimore të tilla si perimet, frutat, fasulet dhe produket e drithërit ju mbajnë të mbushur për një kohë të gjatë dhe ofrojnë substanca vitale të rëndësishme. Kur vjen puna tek peshku dhe mishi, ka më shumë rëndësi cilësia sesa sasia. Sa më e mirë që të jetë cilësia, aq më e lartë do të jetë përmbajtja në minerale.

3.       Pini mjaftueshëm ujë dhe çajra pa ëmbëlsues

Idealja do të ishte 2-3 litra ujë në ditë. Konsumimi i shumë pak ujë jo vetëm që çon në dobësimin e përqëndrimit, por edhe në lodhje. Shoesh etja interpretohet nga trupi si uri. Shmangni pijet e ëmbëlsuara dhe alkoolin.

4.       Flini mirë

Gjumi i mjaftueshëm luan një rol thelbësor për humbjen e peshës. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe vaktet e mëdha në mbrëmje.

5.       Shmangni stresin

Me stresin konstant, rritet çlirimi i hormonit të kortizolit, i cili rrit oreksin.

6.       Hani mëngjes perandorësh

Një furnizim me energji në mëngjes ndihmon për humbejn e peshës. Prioriteti i jipet proteinave dhe karbohidrateve në kombinim me substancat vitale nga perimet, frutat dhe çajrat bimor. Një mëngjes i ekuilibruar përbëhet nga bukë me fara, produktet e qumështit, frutat dhe perimet.

Kujdesuni për shëndetin dhe parandaloni rreziqet dhe kosotot financiare duke u siguruar.

Kontaktoni me një kompani sigurimesh ose një agjent sigurimesh për të marrë një ofertë mbi sigurimin e shëndetit tuaj dhe të familjes.

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat