10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKulturë15 fakte interesante që ndoshta nuk i dinit për sigurimin e makinës…

15 fakte interesante që ndoshta nuk i dinit për sigurimin e makinës…

Sigurimi i automjeteve ka ekzistuar shumë kohë përpara se sa shumica prej nesh të vinin në jetë. Por që prej asaj kohe ka marrë një pikëpamje të një domosdoshmërie.

Më poshtë gjeni 15 faktet e renditura mbi sigurimin e makinës që ndoshta nuk i dinit më parë.

 1. Makina e parë amerikane u ndërtua nga Oliver Evans në vitin 1805. Ishte një automjet vërtetë i pazakontë, i cili jo vetëm që mund të udhëtonte në tokë me rrota, por edhe nëpër ujë duke përdorur rrota me vozitje.
 2. Polica e parë e sigurimit të automjeteve u lëshua në 1897.
 3. Automobilat nuk hynë në prodhim masiv deri në vitin 1913. Me prezantimin e linjës lëvizëse të montimit, koha e nevojshme për të ndërtuar një automjet ra nga 12 orë në 1 orë e 33 minuta. Novacioni ndihmoi në arritjen e qëllimit të Henry Ford për ndërtimin e makinave motorike.
 4. Gjysma e çdo primi sigurimi shkon për kostot administrative.
 5. Mund të dëmtohet vlerësimi i kreditit të një shoferi nëse ata dështojnë të anulojnë politikat e mëparshme të sigurimit të automjeteve përpara se të kalojnë në një kompani tjetër sigurimesh.
 6. Disa qytete dhe shtete e kanë ende të ndaluar me ligj që të ngasësh makinën zbathur.
 7. Të vejat statistikisht kanë shumë më shumë gjasa të shkaktojnë një aksident se sa një shofer i martuar.
 8. State Farm është kompania amerikane me më shumë politika të sigurimit të makinave në vit.
 9. Kur njerëzit fillua të krahasonin tarifat e sigurimeve të automjeteve në internet, tarifat filluan të ulen.
 10. Nga të gjitha sigurimet e automjeteve, 22% janë të nënshkruara nga shoferë me rrezikshmëri të lartë.
 11. Sigurimi i makinës me mbulim të plotë kushton më pak në vit për një çift të martuar se sa për një shofer beqar.
 12. Edhe pse meshkujt përfshihen më shpesh në aksidente automobilistike, femrat kanë 37%-73% më shumë gjasa që të lëndohen. Kjo ndodh për dy arsye: shoferet femra kanë me shumë gjasa që të goditen se sa shoferët meshkuj dhe femrat priren të përdorin makina me të vogla dhe më të lehta.
 13. Lloji i makinës ndikon në shumën që do të paguani në prime. Kjo për shkak se kompanitë e sigurimeve shikojnë gjëra të tilla si mundësia që automjeti juaj të vidhet, sa i madh është motori, të dhënat e sigurisë së automjetit tuaj specifik, kostoja e riparimeve dhe dëmi i mundshëm që një automjet si juaji mund t’i imponojë një makine tjetër.
 14. Ju mund të paguani një prim të lartë për sigurimin e automjetit kur blini një makinë të re, vetëm nëse automjeti ka veçori sigurie si frenat kundër bllokimit dhe një sistem kundër vjedhjes. Nëse është kështu, ju mund të fitoni një çmim më të ulët.
 15. Përpara se t’ju ofrojnë një kuotë, kompanitë e sigurimit të automjeteve kontrollojnë rezultatin tuaj të kreditit , të dhënat e drejtimit dhe kilometrazhin e automjetit. Në varësi të asaj që keni miratuar që ata të kontrollojnë, ata mund të mësojnë edhe më shumë për ju.

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat