8.5 C
Tirana
Tuesday, December 5, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet1.3 miliard njerëz vuajnë nga tensioni i lartë në botë

1.3 miliard njerëz vuajnë nga tensioni i lartë në botë

1.3 miliard njerëz vuajnë nga ipertensioni në botë.

Kjo është shifra e bërë publike nga OBSH, në bazë të raportit të fundit të publikuar në Shtator 2023, e ku theksi vihet tek ngritja e alarmit, pasi nga vitit 1990 deri në 2019, shifra është dyfishuar duke kaluar nga 650 milionë deri në 1.3 miliard.

Pra, tensioni i lartë dhe mënyra si gjaku rrjedh në venat tona, është kërcënimi kryesor i shëndetit global, dhe sipas OBSH, gjysma e personave që vuajnë nuk janë në dijeni, dhe një pjesë tjetër e madhe nuk kurohen në mënyrën e përshtatshme dhe korrekte.

Me hipertension kategorizohen të gjithë personat që në gjendje normale të organzimit e kanë më të lartë se vlerat 12/8, që konisderohen si idealet. Dhe ritheksohet se duhet patur kujdes në parandalimin dhe mbajtjen nën kontroll pasi tensioni i lartë është shkaktari kryesor i infarkteve, iktus dhe sëmundje veshkash.

Mosha e avancuar dhe faktorët gjenetikë mund të shtojnë riskun, por pjesa më e madhe e shkaqeve lidhen me stilin e jetesës, që mund të ndryshohet, duke renditur këtu jetën sedentare, përdorimi i tepërt i kripës, alkoolit dhe duhanit.

LEXO EDHE: Si i ul kujdesi parandalues shpenzimet mjekësore?

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat