10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKulturëZbulohen detajet e Eurovizion 2023, nga logoja tek slogani, çfarë do të...

Zbulohen detajet e Eurovizion 2023, nga logoja tek slogani, çfarë do të jetë ndryshe

Logoja dhe slogani zyrtar i Eurovision Song Contest 2023 janë prezantuar së fundmi nga faqja zyrtare e BBC dhe Eurovision.

Në logon  e këtij viti vihen re dy ngjyrat e flamurit ukrainas, një formë kjo për të nderuar shtetin fitues të vitit të kaluar. Shkronja e përdorur në logo quhet “Penny Lane” – një dremitje e dashur për Beatles, flamurtarët e trashëgimisë së pasur muzikore të Liverpool-it.

Duke zbuluar logon, Martin Green, drejtori I menaxhimit të eventit është shprehur se simbolet e këtij viti përmbledhin në mënyrë të përsosur partneritetin e mahnitshëm në të gjithë konkursin dhe, më e rëndësishmja, fuqinë e muzikës për të bashkuar njerëzit në mbarë botën.

Eurovizioni i vitit 2023 do të jetë i pari që nga viti 1979 që nuk zhvillohet në shtetit fitues.

Gjysmëfinalet e Eurovizion 2023 do të zhvillohen më 9 dhe 11 maj teksa finalja e madhe do të mbahet më 13 maj.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat