23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetUshqimet e shëndetshme që nuk i keni ditur mund të rrisin nivelet...

Ushqimet e shëndetshme që nuk i keni ditur mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak

Diabeti është një nga kushtet më dobësuese që prek miliona çdo vit. Ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2, është jetike të ketë kujdes me ushqimet që hanë. Por ndonjëherë edhe ushqimet më të shëndetshme mund të rrisin nivelin e sheqerit në gjak.

Rrushi

Ju pëlqen një tas plot me rrush e me lëng? Kujdes nëse keni diabet! Rrushi mund të shkaktojë një rritje të niveleve të sheqerit në gjak. Në fakt, shumë fruta mund të jenë problem për njerëzit me diabet. Pavarësisht se sa të shëndetshme janë frutat, ato mund të jenë problem për njerëzit me diabet nëse konsumohen me tepri. Sidoqoftë, sa hani dhe mënyra se si e hani gjithashtu luan një rol të rëndësishëm.

Bollgur

Një mëngjes kryesor për shumë njerëz është bollgur i cili nuk është shoku juaj më i mirë nëse keni diabet! Studimet sugjerojnë se njerëzit që hanë bollgur të menjëhershëm me sheqer të shtuar ose shumë tërshërë në të njëjtën kohë janë në një rrezik në rritje të niveleve të larta të sheqerit në gjak.

Qumësht

Sipas Shkollës Mjekësore të Harvardit, edhe qumështi është një karbohidrate, por me një GI të ulët. Kini kujdes kur zgjidhni llojin e qumështit që dëshironi të pini.

Kos

Ndërsa kosi i thjeshtë nuk është një opsion i keq për diabetikët, kosi me shije frutash-ai i ngarkuar me karbohidrate dhe sheqer-mund të çojë në nivele më të larta të sheqerit në gjak dhe insulinës. /tvklan.al

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat