23.5 C
Tirana
Monday, July 4, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetTrendi më i fundit/ Shqiptarët i drejtohen fondeve private për pensionin e...

Trendi më i fundit/ Shqiptarët i drejtohen fondeve private për pensionin e pleqërisë

Fondet private të pensioneve janë trendi më i fundit në Shqipëri.

Paga e ulet e pensioneve ne vendin tonë ka bërë që shumë shtetas shqiptarë ti drejtohen këtyre fondeve duke paguar kontribute shtesë nga ato që mbahen nga skema shtetërore.

Në raportimin e djeshëm në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë, Drejtori i Përgjithshëm i AMF-së, Ervin Mete, ka deklaruar një rritje të ndjeshme të këtyre fondeve.

“Tregu i fondeve të pensioneve private dhe pse me peshë modeste ndaj Prodhimit të Brendshëm Bruto gjatë vitit 2021 shënoi një rritje prej 27.2% krahasuar me 2020”.

Dhe më i madh në vend dhe që po shton çdo ditë e më shumë anëtarët e tij është Fondi SIGAL, pjesë e gjigandit të sigurimeve SIGAL UNIQA Group Austria.

Po sipas AMF, Fondi SIGAL zotëron rreth 45% të tregut.

LEXO EDHE: Plani ideal për ju/ Të kontribuosh sot 5,000 Lekë në muaj dhe të jesh një pensionist i lumtur në pleqëri

Po përse shqiptarët kanë zgjedhur masivisht Fondin e Pensioneve Vullnetare SIGAL?

  • Përcaktoni vetë se sa pension do që të marrësh duke llogaritur online KËTU
  • Transparencë në kohë reale përmes faqes zyrtare në internet: www.fondisigal.com.al

LEXO EDHEVIDEO/ Çfarë ndodhi në “Fiks Fare”? Moderatorët lenë emisionin për të shkuar te Fondi SIGAL

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat