15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreTetë ushqime që duhet të hani më shpesh gjatë vjeshtës dhe dimrit

Tetë ushqime që duhet të hani më shpesh gjatë vjeshtës dhe dimrit

Ne po përballemi me një periudhë më të ftohtë të vitit, kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i kushtojmë vëmendje shtesë shëndetit dhe cilësisë së ushqimit që marrim në trup.

Ne ju sjellim një listë me ato më të rëndësishmet që duhet të përfshini në dietën tuaj.

Në vizitën tuaj të radhës në supermarket, mos harroni të blini panxhar , sepse ato janë të dobishme nga rrënja në gjethe.

Çdo gjë është e ngrënshme! Ai përmban nitrate që do të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe do t’ju ​​ndihmojnë të shëroheni më shpejt nga stërvitja.

Me fjalë të tjera, konsumimi i panxharit do të ndihmojë në heqjen e gjurmëve të lodhjes në trup.

Konsumoni rregullisht kungullin dhe farat e tij këtë vjeshtë .

Kungujt janë të pasur me fibra dietike dhe beta-karoten, dhe i ruajnë farat, i thajnë në furrë dhe më pas i përdorin si ushqime.

Përveç kësaj, mund t’i vendosni në supa dhe sallata, dhe duke i konsumuar do të sillni shumë fibra, fosfor, pelte dhe mangan në trupin tuaj.

Lexo edhe: Udhëtimet në kohë pandemie/ Si të mbroheni me SIGAL UNIQA

Sa shpesh hani mollë dhe dardha?

Mundohuni të mësoheni me konsumimin e të paktën një çdo ditë, në mënyrë që të futni fibra dhe lëndë ushqyese të mjaftueshme në trup dhe kështu të ndihmoni shëndetin e tretjes tuaj.

Për një dozë cilësore të vitaminës C – konsumoni shegë.

Përveç ndihmës në kontrollin e presionit të gjakut dhe shërimin pas stërvitjes, ato përmbajnë shumë polifenole dhe folate.

Përfshini brokolin në dietën tuaj , dhe nëse shija e tyre nuk ju përshtatet, konsumojini ato në kombinim me salcën e zgjedhur nga ju.

Ato përmbajnë shumë vitaminë K, si dhe acid folik dhe hekur. Hani lulelakër rregullisht , të cilën mund ta përgatitni si pjatë anësore në pjatën kryesore.

Është i pasur me vitaminë C, ul kolesterolin dhe mbron nga kanceri.

Lexo edhe: Alo Doktor! Me “TeleShëndet”, mjeku 24 orë me vete, kudo dhe kurdo

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat