10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreShtetet që kërkojnë 'Green Pass' për turizëm/ Nga ndryshon me Certifikatën Digjitale...

Shtetet që kërkojnë ‘Green Pass’ për turizëm/ Nga ndryshon me Certifikatën Digjitale Covid?!

Një numër në rritje i vendeve në Europë e kanë bërë të paligjshme hyrjen në bare dhe restorante pa dëshmi të një vaksinimi kundër COVID-19. Secili vend ka një plan paksa të ndryshëm se si funksionojnë lëvizjet.

Prandaj sigurohuni që të jeni të informuar për rregullat para se të udhëtoni në ndonjë nga këto vende.

Këtu keni një udhëzues se çfarë do të thotë një kalim vaksine mikpritjeje për udhëtimin tuaj të ardhshëm.

A është një Green Pass (kalim jeshil) i ndryshëm nga Certifikata Digjitale Evropiane Covid (EUDCC)?

Në disa raste, jo. EUDCC aktualisht funksionon si një leje udhëtimi nëpër vendet anëtare të BE, duke verifikuar statusin e vaksinimit të një personi në mënyrë që të lehtësojë udhëtimet në të gjithë kontinentin. Disa vende po përdorin aplikacionet e tyre ose dokumentacionin në letër të krijuar para ekzistencës së EUDCC. Vendet e tjera janë të lumtura të përdorin EUDCC pasi të dhënat e vaksinimit janë tashmë të pranishme dhe të disponueshme, duke thjeshtuar procesin.

Cilat vende po përdorin një leje jeshile dhe si mund ta merrni atë?

Udhëzimi aktual është që vizitorët duhet të kalojnë të njëjtin proces si banorët ose qytetarët për të marrë lejen e tyre të gjelbër (vërtetim vaksinimi, shërimi ose një test negativ së fundmi përmes një Certifikate Digjitale COVID).

 • Austria
 • Belgjika
 • Qipro
 • Danimarka
 • Francës
 • Gjermani
 • Greqia
 • Italia
 • Luksemburgu
 • Holanda
 • Portugalia
 • Irlanda
 • Sllovenia
 • Spanja

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat