14.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSHIFRAT/ SIGAL UNIQA lidere e tregut shqiptar për të gjitha llojet e...

SHIFRAT/ SIGAL UNIQA lidere e tregut shqiptar për të gjitha llojet e siguracioneve. Të parët edhe për dëmet e paguara

Autoriteti i Mikëqyrjes Financiare (AMF) publikoi pak ditë më parë të dhënat e 7-mujorit të 2021 për tregun e sigurimeve.

Sipas AMF, në periudhën janar-korrik 2021 tregu i sigurimeve ka pasur një rritje prej 18.62%, krahasuar me janar-korrik 2020.

Vëllimi i primeve të shkruara bruto është rritur me 1,716,369 mijë lekë duke arritur shifrën 10,936,109 mijë lekë.

Numri i kontratave arriti në 601,474 duke shënuar një rritje me 14.71% krahasuar me janar-korrik 2020”, thotë AMF në raportin e saj.

Ndërkohë SIGAL UNIQA Group AUSTRIA vijon të jetë lidere e tregut shqiptar për të gjitha llojet e siguracioneve:

Në SIGURIMIN E JETËS, duke zotëruar 56.2% të tregut.

Në SIGURIMIN E JO JETËS, duke zotëruar 26.5% të tregut. 

Në SIGURIMIN E PRONËS, duke zotëruar 43% të tregut.

Në SIGURIMIN E AKSIDENTEVE DHE TË SHËNDETIT, duke zotëruar 42% të tregut.

Dëmet e paguara nga SIGAL UNIQA gjatë vitit 2020:

Motorrike – 655,017,023 Lekë

Shëndet – 230,292,896 Lekë

Pasuri – 761,396,554 Lekë

Totali1,646 Miliard lekë

Ndërsa dëmet e paguara Janar-Korrik 2021, po sipas AMF, janë në vlerën e mbi 985 milionë Lekëve.

Nëse doni të siguroheni ka vetëm 1 emër: SIGAL UNIQA Group Austria

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat