15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreRekord reshjesh në Itali, shiu nuk ndalet prej 12 orësh, ia kalon...

Rekord reshjesh në Itali, shiu nuk ndalet prej 12 orësh, ia kalon edhe Britanisë

Reshjet ekstreme, të nxitura nga klima thyen rekorde këtë javë në një pjesë të Italisë të njohur për shiun dhe një zonë në Oman që nuk njihet fare për shi.

Të hënën, një seri stuhish vunë frenat e parkimit mbi Italinë veriperëndimore, duke lëshuar nivele reshjesh që nuk ishin parë më parë në të gjithë Europën pasi mbi 742 mm shi ranë në vetëm 12 orë. Në Oman, një ciklon i rrallë tropikal hodhi reshje vjetore, duke sjellë përmbytje vdekjeprurëse në peizazhin e shkretëtirës që rrallë sheh shumë shi në një vit të tërë.

Provinca Genoa e Italisë, e njohur për bukurinë e saj natyrore dhe bregdetin e thyer, u bë epiqendra e shirave ekstremë më të fundit. Një seri stuhish me lëvizje të ngadalta ngecën në rajon të Dielën deri të Hënën, duke hedhur mbi 925 mm shi në qytetin e Rossiglione, rreth 100 km në jugperëndim të Milanos.

Për njëfarë konteksti, kjo sasi reshjesh është afërsisht ekuivalente me reshjet mesatare të reshjeve që pritet në Seattle në një vit. Londrës do t’i duheshin mesatarisht 15 muaj për të regjistruar reshje të tilla. Dhjetëra duhej të shpëtoheshin pasi raportet për rrëshqitje të dheut dhe vërshimeve e njollosën peizazhin, duke bërë që një urë të shembet në qytetin Quiliano, sipas mediave të Milanos Corriere della Sera.

Moti i lagësht nuk është i pazakontë në këtë pjesë të Italisë, pasi rajoni mesatarisht ka mbi 1200 mm shi në vit. Sidoqoftë, stuhia ra gati 750 mm në vetëm 12 orë, duke vendosur një rekord të ri europiane për reshjet më të larta 12-orëshe të regjistruara, sipas klimatologut dhe ekspertit të motit ekstrem Maximiliano Herrera.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat