15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiRaiffeisen Bank i shet aksionet grupit të njohur financiar, marrëveshja futet në...

Raiffeisen Bank i shet aksionet grupit të njohur financiar, marrëveshja futet në zbatim në 2022

Grupi financiar me qendër në Belgjikë, KBC ka thënë të hënën se njësia e saj “Banka KBC” ka nënshkruar një marrëveshje për të blerë 100% të aksioneve të Bankës Raiffeisen në Bullgari, që përfshin operacionet bankare bullgare të Bankës Raiffeisen Ndërkombëtare me qendër në Austri, për 1.015 miliardë euro (1.2 miliardë dollarë) në kesh.

Transaksioni përfshin gjithashtu filialet e Raiffeisenbank Bullgarisë në pronësi të plotë Raiffeisen Leasing Bulgaria, Raiffeisen Asset Management (Bullgari), Raiffeisen Insurance Broker dhe Raiffeisen Service, tha KBC në një deklaratë.

Përfundimi i transaksioneve pritet të finalizohet në mesin e vitit 2022, ndërkohë që përfitimet nga sinergjitë e shprehura priten të rriten shpejt nga 12 milionë euro në 2022 deri në 29 milionë në vitin 2024. Kjo shifër parashikohet të arrijë në mbi rreth 25 milionë euro në periudhën kohore 2025-2031.

KBC tha gjithashtu se synon që pas miratimit rregullator, të vazhdojë me bashkimin e Raiffeisen Bank Bulgaria dhe UBB, gjë që do të lejojë KBC të forcojë pozicionin e saj në tregun bankar bullgar.

Në fillim të këtij muaji, RBI tha se fitimi i saj pas tatimit nga operacionet në Bullgari shkoi në 52 milionë euro në nëntë muajt e parë të 2021 nga vetëm 12 milionë euro në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Rritja e fitimit është më e madhja në mesin e të shtatë vendeve të Evropës Juglindore (EJL) ku banka operon, sipas raportit të tremujorit të tretë të 2021 të RBI.

Në fund të shtatorit, Raiffeisen Bank Bulgaria ishte banka e gjashtë më e madhe e vendit për sa i përket aktiveve, sipas të dhënave të bankës qendrore.

Grupi KBC është i pranishëm në sektorin financiar bullgar që nga viti 2007. Grupi është i pranishëm në Bullgari përmes Bankës së Bashkuar Bullgare (UBB), markës së sigurimeve DZI, UBB Interlease, UBB Pension Insurance, UBB Asset Management, UBB Factoring, UBB Insurance Broker dhe KBC Dega Bullgari. Më parë këtë vit, KBC bleu aktivitetet bullgare të sigurimit të jetës dhe fondit të pensioneve të NN Group me bazë në Hollandë.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat