22.5 C
Tirana
Saturday, October 1, 2022
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetPërplasja “horror” për pak rezultoi fatale për 18-vjeçarin e Tiranës. Ja pse...

Përplasja “horror” për pak rezultoi fatale për 18-vjeçarin e Tiranës. Ja pse nevojitet “SIGURIMI I SPORTISTËVE” nga SIGAL

“Klevi Qefalia është jashtë rrezikut për jetën”.

Kështu njofton klubi i Tiranës, pasi futbollisti pësoi një dëmtim të rëndë në transfertën e Egnatia-s në javën e dytë të Kategorisë Superiore.

18-vjeçari pas një goditje në kokë, mbeti i gjakosur në fushë dhe u dërgua me urgjencë në spitalin e Rrogozhinës fillimisht e më pas në kryeqytet, aty edhe ku po merr trajtimin mjekësor.

Klubi i Tiranës ka reaguar në lidhje me gjendjen shëndetsore të mesfushorit Klevi Qefalia, prmes nj postimi në rrjetet sociale, ku thekson se lojtar ka lënë pas gjendjen kritike.

 

Ngjarja e djeshme na tregoi edhe një herë se shëndeti është shumë i rëndësishëm për një sportist. Ndaj çdo federatë dhe ekip në Shqipëri duhet të sigurojë lojtarët në mënyrë që karriera e tyre të mos mbetet në duart e fatit.

Dëmtimi i një sportisti, përveç kostove shëndetësore individuale, kanë edhe kosto financiare për klubet apo federatat respektive.

Por çfarë mbulon “SIGURIMI I SPORTISTËVE” ofruar nga SIGAL UNIQA?

Si sportistë profesionistë, por edhe nëse jeni sportistë amator, ju do të keni nevojë për sigurimin nga dëmtimet apo aksidentet që mund të ndodhin.

PAKETA E “SIGURIMIT PËR SPORTISTËT” NGA SIGAL UNIQA OFRON MBULIM PËR:

  • Humbje jete në rast aksidenti sportiv
  • Paaftësi e përkohshme në rast aksidenti sportiv
  • Paaftësi e përkohshme (Shpërblim ditor)
  • Shpenzime mjekësore në rast aksidenti sportiv

Përfitimet:

  • Garanci financiare për sportistin për shpenzime mjekësore nga aksidenti
  • Vlerë për punëdhënësin që siguron sportistët
  • Garanci për ekipin që detyrimet që mund ti lindin i paguan siguruesi

Kujt mund ti ofrohet?

  • Të gjitha Federatave
  • Të gjitha ekipeve sportive
  • Sportistëve në sporte individuale

Dhe nuk kanë qenë të paktë sportistët që kanë përfituar nga ky sigurim.

Një prej tyre është edhe basketbollistja, Serena Brahimaj.

“Për këdo që merret me sport rreziku për dëmtime është shumë i lartë. Ndaj sigurimi është shumë i rëndësishëm. Këtë e vërteton edhe eksperienca ime personale. Pas një dëmtimi që pësova në këmbë mu desh ti drejtohesha një prej spitaleve private në vend dhe fatmirësisht gjithçka shkoi mirë dhe sot jam sërish në fushën e lojës”.

Sa kushton kjo paketë sigurimi? Gjithçka ju treguam më sipër ka një çmim duke nisur nga 50 euro në vit.

SIGAL UNIQA, gjithmonë krah Sportit

Prej vitesh SIGAL mbështet Federatën Shqiptare të Futbollit dhe atë të Baskebollit duke qenë sponsor zyrtar i tyre;

Ringriti klubin e basketbollit Valbona dhe e shpalli kampione për 5 vite rresht;

Liga Ballkanike e Basketbollit u riemërua SIGAL UNIQA Ballkan League falë bashkëpunimit disa-vjeçar me SIGAL UNIQA;

SIGAL ka sponsorizuar edhe Federatën Shqiptare të Snooker-it për organizimin e Kampionatit Europian të Snooker-it që u zhvillua në Shengjin në datat 7-19 Qershor 2022;

SIGAL ka ndërtuar fusha basketbolli për të rinjtë në Tiranë dhe ka kontribuar në zhvillimin e basketbollit në të gjithë vendin;

Në atletikë, talentët Izmir Smajlaj dhe Luiza Gega janë mbështetur financiarisht nga SIGAL UNIQA;

Ka mbështetur alpinizmin për disa vite dhe alpinistë profesionistë;

Aeronautika shqiptare me aktivitetin “Albania Open”;

Motor Fest, Rally Albania; garat me motorë Vespa;

Regatën Lundrimore për fëmijët e fshtatit SOS;

Kampionatin e vollejbollit;

Kampionatin e parë ndërkombëtar të Shahut;

Kampionatin e Çiklizimit;

Konkursin e dancit sportiv;

Biçikletat për policinë e patrullimit në plazhet shqiptare;

Ndërsa do të jetë pranë komuniteteve sportive edhe në të ardhmen…

SIGAL UNIQA Group Austria është pranë çdo sportisti në çastet më të vështira. Për këtë arsye, ju ftojmë të blini Sigurimi nga Aksidentet për Sportistët në mënyrë që karriera juaj të mos mbetet në duart e fatit.

Federatat, Klubet Sportive dhe Sportistët mund të kontaktojnë për të marrë një ofertë në:

E-mail: [email protected]

WhatsApp: +355 68 606 2829

Sportistë, përqëndrohuni vetëm te karriera juaj! Pasiguritë lërjani SIGAL-it

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat