15.5 C
Tirana
Monday, December 5, 2022
spot_img
Faqe KryesoreKryesorePanairi i Librit në Vjenë 2022 promovon kulturën e huaj ndërkombëtare

Panairi i Librit në Vjenë 2022 promovon kulturën e huaj ndërkombëtare

Mijëra botime të reja dhe qindra ngjarje të profilit të lartë me më shumë se 500 autorë dhe ekspertë kombëtarë dhe ndërkombëtarë do të ekspozohen në Panairin e Librit në Vjenë ndërmjet datave 23-27 nëntor 2022. Në këtë panair do të përfaqësohet edhe diplomacia.

Të 400 ngjarjet përgatiten dhe moderohen nga gazetarët më të mirë nga partnerët më të rëndësishëm mediatikë të Austrisë (televizioni ORF, ORF-Ö1 dhe Der Standard). Këtu përfshihen të gjitha repartet editoriale, nga kultura dhe politika te biznesi dhe shkenca. Përveç kësaj, qindra shtëpi botuese dhe mediatike të tjera nga bota gjermanishtfolëse si dhe institucione të shumta kulturore dhe arsimore prezantohen para audiencës sonë.

Në vitin 2021, rreth 41,000 vizitorë morën pjesë në Buch Wien, pavarësisht kushteve të rrepta të vendosura nga pandemia. Para pandemisë, kishte mbi 55,000 vizitorë.

Panairi i Librit në Vjenë punon ngushtë me përfaqësues të shumtë të vendeve, institucione politike dhe OJQ-të. Delegatët e tyre gjithashtu marrin pjesë në Buch Wien në një numër të madh dhe hyjnë në një shkëmbim me autorët tanë dhe ekspertët nga politika, kultura, shkenca dhe biznesi në kuadrin e formateve të tyre të ngjarjeve.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat