15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetNga bllokimet tek Green Pass, Evropa mbyllet/ Rregullat e reja

Nga bllokimet tek Green Pass, Evropa mbyllet/ Rregullat e reja

Nga bllokimi për të pavaksinuarit tek kalimi i përforcuar. Evropa përshpejton kufizimet për të mos u mbingarkuar nga vala e katërt e Covid-19.

Masat synojnë mbi të gjitha ata që këmbëngulin për të refuzuar vaksinën, ndërkohë që në Bruksel po studiohet një përditësim i rregullave për lëvizjet e brendshme brenda BE-së

Këtu janë rregulloret për disa nga shtetet evropiane:

Austria  – Është shteti i parë në Evropë që vendos vaksinimin e detyrueshëm për të gjithë, duke filluar nga 1 shkurti 2022. Vendi ishte gjithashtu i pari në Evropë që vendosi një izolim total i cili do të shtrihet për të gjithë nga e hëna për të paktën për 10 ditë . Turistët e huaj janë të detyruar të kenë një kartë të gjelbër, ndërsa tamponët e shpejtë nuk janë të vlefshme.

Gjermania  –  Ka numrin më të madh të të infektuarëve në Europë, me infeksione në nivele rekord (në pragun e 60 mijë), vendi ka shpallur rregulla më të rrepta bazuar në situatën në Lander të ndryshme. Shtrëngimi i fundit është në Bavari , ku tregjet e Krishtlindjeve janë anuluar dhe do të ketë një bllokim në zonat më të rrezikuara (ato me një incidencë mbi një mijë raste për 100 mijë banorë). Kalimi i gjelbër merret vetëm me formulën 2G (nënkuptojmë “geimpft” dhe “genesen”, pra vetëm të imunizuarit dhe të rikuperuarit mund ta kenë atë). 2G plus është parashikuar edhe për ngjarje masive sportive dhe kulturore, pra tampon për të gjithë. Për turistët që vijnë nga vendet në rrezik, vendoset një karantinë 10-ditore, e reduktuar në 5 me një tampon negativ.

Francë –  Me rastet e dyfishuara në krahasim me një javë më parë (mbi 20,000), Parisi po vlerëson kufizimet e reja. Ndërkohë mbetet certifikata jeshile , e cila nuk kërkohet në vendin e punës, ndërsa për turistët koha e vendosjes së tamponëve të detyrueshëm varet nga niveli i rrezikut të vendeve të origjinës. Për presidentin francez, certifikata shëndetësore është e mjaftueshme për të inkurajuar vaksinimin dhe në të njëjtën kohë për të frenuar pandeminë.

Britania e Madhe  – Londër ka vendosur gjithçka për imunizimin masiv me përforcuesin e vaksinës , duke shmangur rikthimin e masave kufizuese edhe pas pikut të infeksioneve të javëve të fundit. Nuk është ende e detyrueshme përdorimi i maskës edhe në ambiente të mbyllura.

Spanja  – Është një nga vendet më pak të prekura nga vala e re, pavarësisht mungesës së kërkesës për “Green pass”. Kjo është për shkak të  shkallës rekord të vaksinimit , me një mbulim pothuajse total midis moshës mbi 70. Përveç certifikatës së gjelbër evropiane, turistët duhet të dorëzojnë një formular të mbikëqyrjes shëndetësore të qeverisë.

Greqi  – Nga e hëna vjen ‘një shtrydhje’ për të pa vaksinuarit. Ata që nuk janë të imunizuar nuk do të mund të shkojnë në restorante dhe të kenë akses në “vende të tjera të mbyllura” , duke përfshirë kinematë, teatrot, muzetë dhe palestrat. Për të shmangur “vdekjet e re”, Athina ka vendosur gjithashtu të zvogëlojë kohëzgjatjen e “Green pass” në 7 muaj për mbi 60-tat, si një nxitje për të marrë dozën e tretë.

Sllovakia  – Ekzekutivi ka njoftuar një bllokim për të pa vaksinuarit në modelin austriak – i aplikuar gjithashtu nga Republika fqinje Çeke – dhe vendos një karantinë për turistët e pavaksinuar si Gjermania.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat