4.5 C
Tirana
Saturday, February 4, 2023
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiLuhatjet ekonomike “trembin” aksionet evropiane, Kina pozitive në lëvizjet e bursave

Luhatjet ekonomike “trembin” aksionet evropiane, Kina pozitive në lëvizjet e bursave

Aksionet evropiane dhe ato të Shteteve të Bashkuara të Amerikës pësuan rënie makroekonomike ditën e sotme.

Rënia mësohet se ka ardhur si rezultat i një balance të vendosur nga tregtarët për të përmirësuar situatën ekonomike të shkaktuar nga inflacioni.

Rajonal Stoxx Europe 600 dhe Dax i Gjermanisë humbën përkatësisht 0.3% dhe 0.2%. FTSE 100 i Londrës ra 0.2 % pasi huamarrja e sektorit publik të Mbretërisë së Bashkuar u dyfishua më shumë se në dhjetor me 27.4 miliardë paund.

Kontratat që gjurmojnë S&P 500 të Wall Street-it dhe Nasdaq 100 të teknologjisë së rëndë ranë përkatësisht 0.3% dhe 0.4%.

Megjithatë, Banka Amerikane nuk pret që rritja e tregut të aksioneve të janarit të zgjasë. Dobësimi i kohëve të fundit i të dhënave ekonomike dhe rënia e parashikuar e pritshmërive të fitimeve po tregojnë tregjet që ka të ngjarë të lëvizin më poshtë.

Nga ana tjetër, rritja ekonomike e Kinës, largimi i frikës për një recesion të mundshëm në Evropë dhe ftohja e inflacionit në SHBA, ka bërë që investitorët të tregohen më pak të shqetësuar.

Eurozona riktheu një rritje në fillim të vitit 2023, sipas një indeksi të menaxherëve të blerjeve të lëshuara nga S&P Global, me aktivitetin e biznesit në janar duke u rritur pas gjashtë muajsh rënieje të njëpasnjëshme.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat