19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreKujdes! Këto janë pijet që dëmtojnë më shumë imunitetin

Kujdes! Këto janë pijet që dëmtojnë më shumë imunitetin

Është gjithmonë e rëndësishme të kujdeset për imunitetin, veçanërisht tani gjatë një pandemie. Nëse po përpiqeni ta forconi atë, duhet t’i shmangni këto pije

Kafe me qumësht me shije të ndryshme

Restorantet e ushqimit të shpejtë, ndër të tjera, shpesh ofrojnë kafe me qumësht, e cila gjithashtu ka një shije shtesë, siç janë shurupet e frutave.

Këto pije janë plot sheqer dhe mund t’ju ​​japin shpejt një dozë energjie, por ato nuk funksionojnë mirë në imunitet.

Hulumtimet sugjerojnë se i gjithë ai sheqer shtesë stimulon proceset inflamatore në trup, dhe kështu rrit rrezikun e disa sëmundjeve.

Pije alkoolike

Alkooli, veçanërisht nëse konsumohet vazhdimisht, dobëson funksionin imunitar për të dëbuar shpejt mikrobet nga trupi.

Është gjithashtu e mundur që njerëzit, të cilët kanë probleme me alkoolizmin, të kenë një rrezik më të lartë për të zhvilluar probleme të frymëmarrjes, veçanërisht të traktit të sipërm respirator.

Pije të gazuara

Ato nuk janë vetëm të këqija për linjën tuaj, ato janë gjithashtu të këqija për imunitetin.

Këtu përsëri, problemi është me sheqerin shtesë, por edhe me natriumin.

Të dy janë ngacmues të sistemit imunitar dhe mund të shkaktojnë procese inflamatore.

Lëngjet e frutave

Ato janë gjithashtu një burim i sasive të mëdha të sheqerit, veçanërisht glukozës dhe fruktozës.

Fruktoza stimulon ruajtjen e yndyrës në trup dhe ndikon në hormonet, gjë që na bën më të uritur.

Glukoza, nga ana tjetër, rrit nivelin e sheqerit në gjak.

Nutricionistët këshillojnë që është më mirë të hani fruta të plota sesa të pini lëngje frutash, shkruan Eat this.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat