19.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetBE arrin objektivin e saj, 70% e popullsisë së rritur tashmë të...

BE arrin objektivin e saj, 70% e popullsisë së rritur tashmë të vaksinuar plotësisht

Komisioni Evropian tha se 70% e popullsisë së rritur të Bashkimit Evropian ishin vaksinuar plotësisht kundër COVID-19, duke arritur objektivin e vendosur në fillim të vitit.

Njoftimi shënon një arritje në strategjinë e vaksinimit të BE-së pas një fillimi të ngadaltë, por gjithashtu maskon dallimet e mëdha midis vendeve të BE-së, me disa kombe që tejkalojnë objektivin prej 70%, ndërsa të tjerët në rajonin më të varfër lindor të bllokut janë shumë prapa.

70% e të rriturve në BE janë plotësisht të vaksinuar. Dua të falënderoj shumë njerëz që e bënë të mundur këtë arritje të madhe”, tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në një postim të sajin në Twitter.

Në janar, Komisioni tha se “deri në verën e vitit 2021, vendet anëtare duhet të kishin vaksinuar një minimum prej 70% të popullsisë së rritur”.

Kjo u interpretua si kuptim që secili nga 27 shtetet anëtare të BE -së duhet ta arrijë atë objektiv deri në shtator. Shumë, nga frika se nuk munden, kritikuan Komisionin në takimet e brendshme, treguan dokumentet që shiheshin nga Reuters.

Tani blloku në mënyrë kumulative ka vaksinuar 70% të popullsisë së tij të rritur, që do të thotë se të paktën 255 milionë njerëz kanë marrë ose dy doza të vaksinave Pfizer/BionTech, AstraZeneca ose Moderna, ose një dozë të vetme Johnson & Johnson.

Situata ndryshon shumë midis vendeve. Malta ka vaksinuar plotësisht mbi 90% të popullsisë së saj të rritur, tregojnë të dhënat nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), një agjenci e BE -së.

Irlanda dhe Portugalia gjithashtu kanë imunizuar më shumë se 80% të popullsisë së tyre të rritur, dhe Franca është mbi 70%, sipas shifrave të ECDC, të cilat zakonisht përditësohen pak më vonë se informacioni në dispozicion të Komisionit të BE -së.

Në lindje, Bullgaria ka vaksinuar plotësisht vetëm një të pestën e popullsisë së saj të rritur, dhe Rumania rreth 30% të të rriturve. Kroacia, Letonia, Sllovenia dhe Sllovakia kanë imunizuar rreth gjysmën e atyre të moshës mbi 18 vjeç.

Ne duhet të shkojmë më tej! Ne kemi nevojë për më shumë evropianë të vaksinuar. Dhe ne duhet të ndihmojmë edhe pjesën tjetër të botës të vaksinohet”, tha Von der Leyen në shkrimin e saj.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat