4.5 C
Tirana
Saturday, February 4, 2023
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiAnketa nxjerr "zbuluar" statistikat/ 70% është përqindja e popullsisë në Zelandën e...

Anketa nxjerr “zbuluar” statistikat/ 70% është përqindja e popullsisë në Zelandën e Re e pasiguruar

Një anketë me mbi 2,000 njerëz nga Zelanda e Re ka gjetur se rreth 70% e tyre janë të pasiguruar, duke vënë në rrezik familjet dhe personat e tjerë në varësi të tyre.

Vetëm 11% e të anketuarve kanë raportuar se kanë sigurim për mbrojtjen e të ardhurave, 14% kanë sigurim të paaftësisë totale dhe të përhershme dhe 18% kanë mbulim për trauma apo sëmundjet serioze.

Të anketuarit kanë raportuar se marrja më e madhe e sigurimit të jetës (38%) dhe sigurimit shëndetësor (32%), duke rezultuar se një përqindje dërrmuese e popullsisë nuk mbulohet nëse ndodh më e keqja.

Gjetjet e fundit përfshijnë:

  • Pothuajse 9 në 10 persona do të ndikohen financiarisht nëse humbasin punën e tyre.
  • 8 në 10 persona do të kishin vështirësi për të mbështetur fëmijët dhe partnerët e tyre, nëse ata pësojnë një aksident që rezulton në paaftësi të përhershme.
  • 8 në 10 persona do të përballen me vështirësi financiare nëse do të përballen me trauma ose sëmundje kritike nëse ata do të mbeten të paaftë për të siguruar jetesën ose për t’u kujdesur për familjet e tyre.
  • Pothuajse 7 në 10 persona nuk kanë sigurim shëndetësor, që do të thotë se ata mbështeten tek sistemi shëndetësor publik ti mbingarkuar dhe me kohë pritjeje në rritje.
spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat