10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesore60 vite punë për të blerë një shtëpi, 25 Lekë në ditë...

60 vite punë për të blerë një shtëpi, 25 Lekë në ditë për ta siguruar

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço, i ftuar në RTV Ora, u shpreh ndër të tjera se Tirana konsiderohet si një ndër qytetet më të shtrenjta në në botë.

Sipas tij, shqiptarëve u duhen mesatarisht 50 deri në 60 vite pune për të blerë një shtëpi, duke u bazuar te të ardhurat mujore të qytetarëve shqiptar dhe te çmimet e larta të produkteve në vendin tonë.

“Na duhet  50 deri në 60 vjet për të blerë një shtëpi, ndërkohë në Zvicër duhen 11 vjet. Sipas “Noteos” Tirana konsiderohet një ndër qytetet më të shtrenjta të botës, duke marrë në konsideratë  çmimet dhe të ardhurat në Tiranë”, tha eksperti.

Por për një shtëpi që blihet pas kaq shumë sakrificash, sa shpenzojnë shqiptarët për ta siguruar?

Pavarësisht se vitet e fundit numri i personave që sigurojnë banesat ka ardhur në rritje, krahasuar me rajonin dhe Europën, Shqipëria mbetet ende shumë pas. Kjo për shkak edhe të një kulture të trashëguar nga sistemi komunist ku për gjithçka përgjigjej shteti.

Lexo edhe: Sa shumë Sigurim Prone më nevojitet

Ne e kemi riktheksuar disa herë. Të sigurosh shtëpinë kushton më pak se një kafe në ditë dhe kur llogarit kohën që duhet për ta blerë atë dhe mundësinë që mund të të shkatërrohet në pak sekonda (siç tregoi tërmetet e 2019-ës apo zjarret e kësaj vere) SIGURIMI I SHTËPISË është praktikisht falas.

Në SIGAL UNIQA Group Austria SIGURIMI I SHTËPISË nis nga 25 Lekë në ditë ose 1 euro për metër katror.

Llogaritë bëjini ju tani…

Lexo edhe: 2 vjet nga tërmeti, Top News: SIGAL UNIQA siguron pronën, dëmshpërblime të plota

 

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat