18.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesore"Zbulohet" një paraardhës i ri njeriut/ Kush ishte Homo bodoensis?

“Zbulohet” një paraardhës i ri njeriut/ Kush ishte Homo bodoensis?

Shkencëtarët kanë  zbuluar një specie të re njerëzore, Homo bodoensis , i cili është ndoshta një paraardhës i drejtpërdrejtë i njeriut modern dhe ka jetuar 500,000 deri në 600,000 vjet më parë në Afrikë , që më vonë u zhvendos në Mesdheun Lindor dhe Evropën Juglindore.

Emërtimi nuk është bërë pas zbulimit të fosileve të reja, por pas rivlerësimit të fosileve të vjetra.

Sot e vetmja specie e gjinisë Homo që ka mbijetuar është Homo sapiens , por një herë e një kohë në Tokë kanë jetuar dhe mund të kenë bashkëjetuar specie të ndryshme njerëzore. Zbulimi më i fundit i madh ishte Homo Floresiensis i vogël (i njohur gjithashtu si “Hobbit”) i zbuluar në ishullin indonezian të Flores. Lloji i ri i Homo bodoensis i shtohet një “puzzle” gjithnjë e më kompleks evolucionar.

Studiuesit, të udhëhequr nga Miriana Roxadic, një profesore e paleoantropologjisë në Universitetin e Winnipeg në Kanada, e cila botoi revistën Evolutionary Antropology, analizuan fosilet njerëzore që datojnë rreth 129.000 deri 774.000  vjet .

"Zbulohet" një  paraardhësi i ri njeriut - Kush ishte Homo

Megjithatë, ekziston një konfuzion relativ në lidhje me këto fosile , prandaj kjo periudhë është quajtur nga shkencëtarët që në vitet 1960 “konfuzioni në mes”, pra midis Homo Erectus dhe Homo Sapiens.

Fosilet e kësaj periudhe nga Afrika dhe Euroazia zakonisht i atribuohen Homo heidelbergensis (Njeriu i Heidelbergut) ose Homo rhodesiensis (Njeriu i Rodezisë).

Por kohët e fundit u kuptua përmes analizave gjenetike se në fakt në disa raste ishte një fosil i Neandertalëve të hershëm .

Shkencëtarët tani po propozojnë ekzistencën e një specie të re, Homo bodoensis, të quajtur sipas një kafke 600,000-vjeçare të gjetur në Bodo D’ar, Etiopi në vitin 1976.

Kjo specie e re tani do t’i atribuohet shumë fosileve. Homo bodoensis tani do të përshkruhet si pjesa më e madhe e fosileve të Pleistocenit të Mesëm nga Afrika, si dhe disa nga Evropa Juglindore, ndërsa disa fosile të tjera në Evropë do të konsiderohen se i përkasin Neandertalëve, të cilët praktikisht do të zhdukin Homo Heidelbergensis, i cili u quajt kështu nga një kafkë 609,000-vjeçare e gjetur në Gjermani).

Sipas propozimit të tyre, Homo bodoensis ishte një paraardhës i drejtpërdrejtë i homo sapiens. Duke jetuar në Afrikë për qindra mijëra vjet, ndoshta më pas u zgjerua në Mesdheun Lindor, Lindjen e Mesme dhe Evropën Juglindore. Studiuesit do të përpiqen të gjejnë fosile të Homo bodoensis në Evropë.

Pyetja është nëse emri Homo bodoensis do të mbizotërojë vërtet, pasi jo të gjithë shkencëtarët duket se janë të bindur (midis tyre mbetet paleoantropologu skeptik britanik Chris Stringer i Muzeut të Historisë Natyrore në Londër).

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat