19.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetTërmeti në Dibër, 16 banesa të dëmtuara deri tani

Tërmeti në Dibër, 16 banesa të dëmtuara deri tani

16 banesa janë dëmtuar nga lëkundjet e tërmetit të ditës së sotme me epiqendër në qarkun e Dibrës.

Emergjencat Civile pranë Prefekturës së Dibrës, në bazë të informacioneve të marra nga grupet e punës në terren njoftojnë se nga tërmeti i orës 08:34 janë evidentuar deri më tani disa banesa të dëmtura pjesërisht dhe në strukturë si më poshtë:

5 banesa në njësinë administrative Fushë-Bulqizë

3 banesa në njësinë administrative Ostren

3 banesa në njësinë administrative Gjoricë

1 banesë në njësinë administrative Shupenzë

1 banesë në njësinë administrative Bulqizë

1 banesë në njësinë administrative Zerqan

Ndërsa nga lëkundjet e orës 12:23 me magnitudë 3.6 të shkallës Rihter me epiqender rreth njësisë Kastriot Dibër, nuk ka raportime për dëme në banesa, përveç 2 banesave të vjetra dhe të amortizuara, shoqëruar me çarje muresh.

Sot, në orën 08:10 një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter goditi zonën e Dibrës.

Dridhjet e tërmetit kanë qenë të forta dhe janë ndjerë shumë në fshatrat e Bulqizës.

Po ashtu tërmeti është ndjerë edhe në Tiranë dhe Elbasan.

Lexo edhe: “Jemi zonë sizmike”, ish zv/ministrja: Qeveria të ndërgjegjësojë qytetarët të blejnë Sigurimin nga Tërmeti

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat