15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetTrondit mjeku: 9 vdekje nga kanceri çdo ditë në Shqipëri

Trondit mjeku: 9 vdekje nga kanceri çdo ditë në Shqipëri

Sëmundja e kancerit ishte dhe mbetet një problem global i shëndetit publik, përfshirë këtu edhe Shqipërinë ku rastet njohin rritje vit pas viti.

Madje, kanceri po shpeshtohet edhe në moshat e reja,

Mjeku Ilir Alimehmeti, i ftuar në Euronews Albania, u shpreh se në vendin tonë, çdo ditë 9 persona humbin jetën nga kanceri.

Sipas tij, statistikat mund të jenë më të larta, pasi ka persona që nuk janë paraqitur në ambientet e spitalit.

“Në Shqipëri sipas të dhënave kemi 9 humbje jete në ditë nga kanceri. Nuk është diçka as e rrallë e as e çuditshme. Mund të ketë dhe të tjerë që nuk janë paraqitur në ambientet e spitalit”, u shpreh ai.

LEXO EDHE: Mbi 6,500 raste të reja me kancer çdo vit / Ponari: “Jetë Plus” dhe “Sigurimi anti-Tumor”, një mbrojtje e garantuar për qytetarët

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat