10.5 C
Tirana
Thursday, March 23, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetTërmetet i kanë kushtuar ekonomisë turke rreth 103 miliardë dollarë dëme

Tërmetet i kanë kushtuar ekonomisë turke rreth 103 miliardë dollarë dëme

Ministria e Financave dhe Thesarit e Turqisë ka publikuar raportin e parë zyrtar të dëmeve për tërmetet e dyfishta të 6 shkurtit dhe e vlerëson faturën në rreth 2 trilion lira turke ose rreth 130.6 miliardë dollarë.

“Kostoja e fatkeqësisë së shekullit për vendin tonë është afërsisht 2 trilion lira turke (103.6 miliardë dollarë), që korrespondon me afërsisht 9 për qind të pritshmërisë sonë të të ardhurave kombëtare për vitin 2023 dhe tregon se kemi dëme materiale dhe humbje afërsisht gjashtëfish. më shumë se tërmeti i Marmarasë i vitit 1999”, tha ministria në Twitter.

Dëmi total material i tërmeteve me magnitudë 7.9 dhe 7.7 ballë të shkallës Rihter është i barabartë me më shumë se një të tetën e PBB-së së vendit në vitin 2021, i regjistruar në 819 miliardë dollarë.

Sipas raportit, 1,6 trilion lira turke dëme kanë ardhur nga ndërtesa të shkatërruara, biznese, fabrika, banesa dhe humbje makinerish.

Pjesa tjetër e dëmit është shkaktuar nga pagesat e sigurimeve si dhe nga ndalimi i prodhimit në zonën e tërmetit, e cila përfshin disa nga qendrat kryesore industriale të vendit, duke përfshirë Adana, Gaziantep dhe Kahramanmaras.

Raporti nënvizonte situatën e zymtë të problemit të strehimit pas tërmeteve shkatërruese.

Deri më tani, vlerësohet se rreth 48,500 njerëz u vranë dhe miliona mbetën pa shtëpi në 11 provincat jugore dhe juglindore të Turqisë kur u shkatërruan nga tërmetet e 6 shkurtit.

LEXO EDHE: “Tërmete, përmbytje…”/ Banka Botërore përsërit apelin: Shqipëria e rrezikuar nga fatkeqësitë natyrore

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat