15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetShërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e Coronavirusit

Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e Coronavirusit

A u transmetua koronavirusi nga kafshët apo erdhi nga laboratori? Presidenti amerikan Biden kishte porositur një raport të shërbimeve të fsheta për këtë. Tani raporti u paraqit – por ende nuk jep një përgjigje të qartë.

Shërbimet sekrete amerikane me sa duket nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë qartë origjinën e virusit korona SARS-CoV-2.

Kjo është raportuar nga mediat amerikane, duke cituar një raport të shërbimeve të fshehta të kërkuar nga Presidenti Joe Biden. Prandaj, nuk mund të sqarohet nëse virusi i zbuluar për herë të parë në Kinë u transmetua te njerëzit nga kafshët – të tilla si lakuriqët e natës – apo nëse a

Sipas gazetës “Washington Post”, pjesë të raportit të mëparshëmi erdhi nga një laborator kinez. sekret që iu paraqit Shtëpisë së Bardhë të martën mund të publikohen në ditët në vijim. Gazeta citoi dy zyrtarë amerikanë të informuar për rastin.

Sipas raporteve të mediave, kjo paqartësi i detyrohet, ndër të tjera, faktit që Kina bllokoi disa grupe të të dhënave. Qeveria e Pekinit përsëri i mohoi akuzat për fshehje të informacionit. Kreu i departamentit të kontrollit të armëve në Ministrinë e Jashtme kineze, Fu Cong, tha se asnjë “viktimë” nuk duhej të jepte informacion “për të inkriminuar veten”. Nëse SHBA e konsideron Kinën fajtore, duhet të sigurojë dëshmi për këtë vetë.

Qeveria kineze e mohon me forcë versionin e laboratorit 

Wuhan Coronavirus Institute of Virology

Pandemia, e cila tani ka shkaktuar më shumë se katër milionë viktima në të gjithë botën, filloi në qytetin kinez Wuhan në fund të vitit 2019. Shpejt u spekulua se virusi mund të ketë shpëtuar në mënyrë aksidentale nga Instituti i Virologjisë në Wuhan, i cili studion koronaviruset. Qeveria kineze e mohon këtë me forcë.

Vetëm këtë janar një ekip ekspertësh ndërkombëtarë i ngarkuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ishte në gjendje të vizitonte Wuhanin – më shumë se një vit pasi u zbulua virusi. Raporti i tyre u botua në fund të marsit, por nuk dha ndonjë rezultat të qartë. Ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë më vonë nuk ishin në gjendje të gjenin ndonjë rezultat mbi origjinën, por e klasifikuan të ashtuquajturën teori laboratorike si “jashtëzakonisht të pamundur”.

Sidoqoftë, u ngritën shpejt dyshime në lidhje me dhe raportin. Shumë vende shprehën shqetësimin se ekspertëve ndërkombëtarë u ishte mohuar qasja në të dhëna të rëndësishme gjatë hetimit të tyre në Kinë. Shefi i OBSH -së Tedros Adhanom Ghebreyesus gjithashtu pranoi se kërkimi i parë nuk kishte shkuar aq larg dhe bëri thirrje për kërkime të mëtejshme.

Në muajt e fundit, megjithatë, diskutimi rreth origjinës së virusit u rigjallërua përsëri. Në maj, Bideni urdhëroi shërbimet e fshehta amerikane që t’i paraqisnin një raport brenda 90 ditëve nëse shpërthimi i pandemisë ishte për shkak të transmetimit të virusit nga njeriu te njeriu ose një aksidenti laboratorik.

Burimi: DW

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat