19.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetShefi i Federatës së Sigurimeve të Egjiptit: Tërmeti në Marok do t'u...

Shefi i Federatës së Sigurimeve të Egjiptit: Tërmeti në Marok do t’u kushtojë siguruesve rreth 300 milionë $

Shuma e dëmshpërblimit që kompanitë e sigurimeve do të duhet të paguajnë paguajnë për shkak të humbjeve të mëdha të shkaktuara nga tërmeti i 8 shtatorit me magnitudë 6.8 që goditi Marokun, pritet të arrijë në 300 milionë dollarë, sipas Alaa El-Zoheiry, kryetar i Federata e Sigurimeve të Egjiptit.

Ai kërkoi sa më shumë sensibilizim nga qyetarët për tu siguruar si mënyra më e mirë për tu mbrojtur nga tërmetet dhe fatkeqësitë e tjera natyrore.

“Është bërë shumë e nevojshme që të gjitha vendet, institucionet ekonomike dhe njerëzit të kenë atë që i mbron ose u mundëson të përballen me rreziqet natyrore. Kompanitë e sigurimeve kanë produkte dhe politika që mbulojnë dëmet nga rreziqet natyrore”, tha ndër të tjera ai.

Në Marok, televizioni shtetëror raportoi se numri i të vdekurve nga tërmeti tani ka kaluar 2,900 ndërsa numri i personave të plagosur është 5,530.

Tërmeti ishte më i forti që që ka goditur Marokun në 100 vitet e fundit.

LEXO EDHE: Tërmetet më shkatërrimtare në 25 vitet e fundit

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat