10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreProbleme me shëndetin riprodhues? Këto ushqime janë një super zgjidhje

Probleme me shëndetin riprodhues? Këto ushqime janë një super zgjidhje

Nuk ka dyshim se dieta luan një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për të jetuar një jetë të shëndetshme.

Por a ndihmojnë ushqimet e caktuara edhe në shëndetin riprodhues? Përgjigja është po, sipas mjekëve.

Është thelbësore të mbani mend se ndërsa nuk ka një dietë të fshehtë që garanton shtatzëninë, ushqimi dhe zgjedhja e stilit të jetës kanë një ndikim të madh në shëndetin riprodhues të grave dhe burrave.

Ushqimet, stili i jetesës dhe nivelet e stresit, mund t’ju ​​ndihmojnë të mbeteni shtatzënë duke ndikuar në zorrën tuaj, rrjedhjen e gjakut, nivelet e hormoneve dhe shëndetin e përgjithshëm.

Nutricionisti Khyati Rupani thotë, “dieta ose ajo që hani përcakton shëndetin tuaj gjatë dhe pas shtatzënisë. Wshtë gjithashtu mënyra e vetme që mund të siguroni që fëmija juaj të ketë përbërjen më të mirë të trupit, si dhe inteligjencën.

Një nënë që ha një dietë të pasur në fruta, perime, arra, drithëra dhe yndyra të shëndetshme ka më shumë gjasa të ketë një fëmijë të shëndetshëm. Dieta mesdhetare sigurisht që mund të jetë një zgjedhje e zgjuar ku ushqimi është kryesisht i freskët, i papërpunuar dhe i balancuar në të gjitha lëndët ushqyese. “

Dieta mesdhetare për shëndetin riprodhues

Dieta mesdhetare bazohet në ushqimet tradicionale që u konsumuan në vitin 1960 në vende të tilla si Italia dhe Greqia. Pjesëmarrësit në këtë studim ishin jashtëzakonisht të shëndetshëm dhe kishin një rrezik minimal për disa sëmundje të jetesës, sipas studiuesve.

Një numër provash në rritje sugjerojnë se dieta mesdhetare mund të ndihmojë njerëzit të humbin peshë dhe të shmangin sulmet në zemër, goditjet, diabetin e tipit 2 dhe shurdhimin e hershëm. Por mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj riprodhues.

Nutricionistja dhe Trajnerja e Fitnesit, Soumya B Hegde thotë, “Dieta mesdhetare është e pasur me ushqime me bazë bimore, peshk, ushqim deti, vaj ulliri, qumësht, fruta, bishtajore, fara etj. Të gjitha këto mund të rrisin pjellorinë. Gjithashtu përjashton ushqimet e përpunuara dhe fokusohet në ushqimet e vërteta të cilat janë jetike për funksionimin hormonal.

Kufizon konsumin e mishit të kuq dhe ëmbëlsirave një herë në javë. Mishi i bardhë, ushqimet e detit, peshku, vezët, kosi dhe djathi janë dy herë në javë. Fruta, perime, drithëra, vaj ulliri, arra , bishtajore, erëza të konsumuara çdo ditë “.

Këtu janë disa ushqime që mund të hani për të rritur pjellorinë:

-Gocë deti

-Arra

-Peshk

-Vaj ulliri

-Domate

-Fara luledielli

Çfarë të shmangni?

Ka ushqime të caktuara nga të cilat duhet shmangur nëse doni të rrisin pjellorinë. “Shmangni pijet e gazuara, akulloret, sheqernat e rafinuar, karbohidratet me indeks të lartë glicemik si buka e bardhë, orizi, patatet, yndyrnat trans, mishrat e përpunuar si salcice, ushqimet shumë të përpunuara si ushqimet e gatshme për të ngrënë.”

Ushqimi për gratë shtatzëna pa ndërlikime shëndetësore

Një vakt tipik për një nënë shtatzënë pa ndonjë ndërlikim shëndetësor do të ishte:

-Një pjatë e gjysmë e mbushur me perime të freskëta (sallatë), të spërkatura me vaj ulliri ose arra

-Një e katërta e pjatës me proteina – vezë, peshk, pulë, qumështore etj.

-Tremujorin e fundit oriz ngjyrë kafe, quinoa etj

Shënim: Konsultohuni me mjekun tuaj para se të bëni ndonjë ndryshim dietik në jetën tuaj.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat