19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreParalajmërojnë ekspertët: Sezoni i gripit po afron dhe mund të jetë i...

Paralajmërojnë ekspertët: Sezoni i gripit po afron dhe mund të jetë i rëndë

Kombinimi i mundshëm i gripit, Covid-19 dhe viruseve të tjera që qarkullojnë, mund të jetë një mbingarkesë e madhe për spitalet këtë dimër, thanë ekspertët.

Zyrtarët shëndetësorë po u bëjnë thirrje njerëzve që të bëjnë vaksinat kundër gripit, në një përpjekje për të parandaluar ngarkesën e mëtejshme të spitaleve tashmë tepër të mbingarkuar nga Covid-19 dhe viruse të tjera.

“Ka disa faktorë që ne nuk mund t’i kontrollojmë për sezonin e gripit,” tha Xiaoyan Song, shefja e kontrollit të infeksioneve në Spitalin Kombëtar të Fëmijëve në Uashington, “por ka disa që ne i kemi absolutisht nën kontroll”.

“Vaksinohuni,” tha ajo.

Është e vështirë të parashikosh se çfarë do të ndodhë në çdo sezon gripi. Por një kombinim i faktorëve të ndryshëm mund ta bëjë këtë dimër veçanërisht të vështirë, thanë ekspertët.

Fëmijët janë kthyer përsëri në shkolla ​​dhe janë lehtësuar masat e distancimit fizik.

Rënia dramatike e rasteve të gripit vitin e kaluar ka potencialin që të rrisë në mënyrë dramatike rastet këtë vit.

Çdo vit, mesatarisht, rreth 200,000 njerëz shtrohen në spital me grip, sipas të dhënave nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Ekipi i Dr. Marc Roberts llogarit se sezoni i gripit 2021-22 mund të rezultojë deri në 600,000 shtrime në spital.

Ky është një skenar i rastit më të keq, tha ai, nëse ekziston një lloj gripi jashtëzakonisht ngjitës, i shoqëruar me përqindje të ulëta vaksinimi. Për fat të mirë, deri tani, nuk ka variante të reja ose shqetësuese të gripit në horizont, sipas Dr. William Schaffner, një ekspert i sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt.

Thirrjet për vaksinim kundër gripit kanë ardhur pasi shumë spitale po përballen me një mbingarkesë të pacientëve – veçanërisht të fëmijëve – të sëmurë me viruse që zakonisht përhapen vetëm gjatë dimrit.

“Ardhja e gripit në këtë mes”, tha ai, “ka potencialin të jetë katastrofike”.

“Mund të ndodhë që të kemi tre viruse kryesore që qarkullojnë këtë dimër”, tha ai.

Vaksinimet kundër gripit janë me rëndësi kyçe, edhe pse nuk janë aq efektive sa vaksinat kundër Covid-19. Gjatë sezonit 2018-19, vaksinimet kundër gripit kishin një efektivitet të përgjithshëm prej vetëm 29 për qind. Kimberlin tha se mesatarisht, vaksinimet kundër gripit janë rreth 50 për qind efektive.

Kur shfaqen infeksione të gripit, ato janë përgjithësisht të lehta dhe nuk kërkojnë shtrim në spital, deklaroi Akademia Amerikane e Pediatrisë, të martën.

“Vaksinat e gripit nuk janë të jashtëzakonshme, por janë të mira,” tha Kimberlin. “Nëse hyni në një betejë dhe dikush thotë:” A doni të vendosni forca të blinduara në 50 për qind të trupit tuaj apo të mos vishni asgjë? Çfarë do të bënit ju?” tha ai.

/NBC News

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat