10.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetNHL/ Sa i rrezikshëm është ky lloj kanceri?

NHL/ Sa i rrezikshëm është ky lloj kanceri?

Cilat janë efektet anësore afatgjata të trajtimit të limfomës jo-Hodgkin?

Limfoma jo-Hodgkin (NHL) është një lloj kanceri që zhvillohet në sistemin limfatik. Për shkak se kjo e fundit është pjesë e sistemit imunitar, qelizat e kancerit që përhapen në këtë zonë mund të kenë pasoja të rënda.

Por trajtimet aktuale janë shumë efektive për trajtimin e këtij lloj kanceri, me rreth 74% të njerëzve me NHL që mbijetojnë 5 vjet ose më shumë pas trajtimit.

Sa kohë duhet për t’u shëruar nga trajtimi i limfomës jo-Hodgkin?

Strategjia kryesore për shumicën e trajtimeve të kancerit është përdorimi i medikamenteve ose terapive që shkatërrojnë qelizat e kancerit.

Pak nga këto trajtime mund të tregojnë ndryshimin midis qelizave kancerogjene dhe qelizave të shëndetshme në trup. Për këtë arsye, shumë trajtime të kancerit kanë efekte anësore që shkaktohen nga shkatërrimi i qelizave dhe indeve të shëndetshme.

Trajtimet për limfomën jo-Hodgkin (NHL) nuk bëjnë përjashtim.

Trajtimet janë efektive për të ndihmuar njerëzit të kapërcejnë këtë formë të kancerit, por mund të duhen muaj apo edhe vite që trupi të kthehet në normalitet pas trajtimeve të tilla si kimioterapia.

Përveç rikuperimit nga trajtimet fillestare, ka efekte anësore që mund të zhvillohen pas sëmundjes dhe shërimit tuaj fillestar.

Në disa raste, trajtimi i kancerit mund të shkaktojë vështirësi që lidhen me dëmtimin qelizor shumë vite pas trajtimit. Është gjithashtu e mundur që të zhvillohet një përsëritje e kancerit origjinal. Përsëritja mund të varet nga faza e NHL që përjetoni.

Cilat janë trajtimet për NHL?

Për trajtimin e NHL mund të përdoren disa terapi, që mund të përfshijnë:

 • terapi me rrezatim
 • kimioterapia
 • imunoterapia
 • terapi e synuar
 • plazmafereza
 • kirurgji
 • transplantin e qelizave staminale

Efektet anësore afatgjata

Çdo mjekim ose trajtim mund të ketë efekte anësore, por kimioterapia, rrezatimi dhe transplantimi i qelizave burimore kanë një rrezik veçanërisht të lartë të efekteve anësore afatgjata dhe të vonshme.

Efektet anësore afatgjata që shfaqen menjëherë pas trajtimit dhe mund të zgjasin për ca kohë përfshijnë kushte si lodhja, dobësia, anemia dhe ndryshimet riprodhuese.

Efektet e vonshme janë efekte anësore që shfaqen diku pas trajtimit dhe mund të jenë të përhershme.

Shembuj të efekteve të vonshme të trajtimit NHL përfshijnë:

 • probleme me zemrën
 • infertilitetit
 • humbja e densitetit kockor
 • dëmtim nervor ose neuropati
 • kanceret sekondare
 • vonesat e rritjes
 • vonesat në zhvillim

Përveç efekteve anësore afatgjata dhe të vonshme, ka efekte anësore të menjëhershme por jetëshkurtra që janë të zakonshme me trajtimin NHL. Efektet mund të përfshijnë kushte të tilla si rënia e flokëve, skuqjet e lëkurës dhe rritja e ndjeshmërisë ndaj infeksioneve.

Këto efekte anësore zakonisht zgjidhen brenda javëve deri në muaj pas përfundimit të trajtimit.

LEXO EDHE: 4 Shkurti, Dita Botërore e Kancerit/ Çfarë ofron SIGAL UNIQA për sëmundjen që merr miliona jetë çdo vit?

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat