10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetNë fillim Gjermania, tani SHBA! Shqiptarët ende të pandërgjegjësuar për sigurimin e...

Në fillim Gjermania, tani SHBA! Shqiptarët ende të pandërgjegjësuar për sigurimin e jetës dhe pronës

Valë të nxehti, temperatura rekord, përmbytje, zjarre. Të gjitha këto fenomene i kanë kushtuar botës shumë shtrenjtë.

Në 50 vjet 2 milionë njerëz kanë humbur jetën nga fatkeqesitë natyrore të nxitura nga ndryshimet klimatike, sipas OKB-së.

Më shumë se 91% e viktimave kanë ndodhur në vendet në zhvillim.

Numri i këtyre fenomeneve natyrore është rritur për pesë herë gjatë një gjysmë shekulli duke i kushtuar botës humbje në vlerë 3.64 trilionë dollarë.

Dhe paralajmërimi i para disa javëve nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, që erdhi pak ditë pas përmbytjeve tragjike në Gjermani dhe shtete të tjera Europiane po vërtetohet këto ditë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku deri tani raportohet për 46 viktima si pasojë e përmbytjeve, për shkak të uraganit Ida që goditi qytetet në Lindje të SHBA-së.

Shumica e vdekjeve ishin njerëz të bllokuar në automjetet e tyre nga përmbytjet dhe u mbuluan nga uji. Ndërsa shumë persona raportohen të zhdukur.

Dhjetëra persona kanë vdekur në gjashtë shtete lindore, Connecticut, Maryland, New Jersey, New York, Pennsylvania dhe Virginia, pasi stuhia solli reshje të papara në disa zona.

Lexo edhe: OKB: Njerëzimi i rrezikuar nga ndryshimet klimatike

Të enjten, shpërthimi i ujit vazhdoi në disa zona, dhe në New York City një grup i ri pune po shkonte për t’u siguruar që nuk kishte më shumë viktima në bodrume, ndërsa në jug të New Jerseyt, banorët po pastronin vendin nga tornado që rrafshoi shtëpitë.

Në qytetin e New Yorkut, mbrëmjen e së mërkurës u shpëtuan 835 njerëz nga sistemi i metrosë,  ndërsa udhëtarët e tjerë u bllokuan gjatë natës në stacionet e metrosë, disa flinin në stola me shërbimin e pezulluar dhe nuk kishte asnjë mënyrë për të arritur në destinacionet e tyre.

NEW YORK, NY – SEPTEMBER 2: Residents of the Flushing neighborhood of Queens sort through damaged and destroyed items after a night of heavy rain and wind caused many homes to flood on September 2, 2021 in New York City. Heavy weather caused by the remnants of Hurricane Ida brought intense storms to much of the Northeast, causing New York City and State officials to declare a state of emergency. (Photo by Scott Heins/Getty Images)
A vehicle moves along a flooded road as safety barriers float in floodwaters in Williamsburg, in the Brooklyn borough of New York City, New York, U.S. September 1, 2021, in this still image taken from video obtained from social media. Mandatory credit JAYMEE SIRE/via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES.
Shown is flooding in Philadelphia, Thursday, Sept. 2, 2021 in the aftermath of downpours and high winds from the remnants of Hurricane Ida that hit the area. (AP Photo/Matt Rourke)
Water is pumped from the basement of a business on Noblestown road in Oakdale, Pa. during clean up from flooding after downpours and high winds from the remnants of Hurricane Ida, hit the area Wednesday, Sept. 1, 2021. (AP Photo/Gene J. Puskar)

Por kujdes duhet të tregojë edhe vendi ynë Shqipëria, i cili, sipas raporteve më të fundit është konsideruar si shteti më i rrezikuar nga katastrofat në Europë.

Indeksi Botëror i Rrezikut i vendos vendit tonë koeficientin e riskut 8.46, ndërsa mesatarja për gjithë Evropën arrin në 5.2.

Raporti po ashtu tregon se nga viti 1995, një mesatare prej 30,000 personash prekën çdo vit nga katastrofat natyrore në vendin tonë.

Lexo edhe: Të parët në Europë, Shqipëria më e ekspozuara ndaj katastrofave

Por pavarësisht paralajmërimeve dhe asaj çfarë po ndodh në Europë dhe botë, shqiptarët vijojnë të kenë nivelin më të ulët të sigurimeve për frymë në rajon dhe kontinent.

Kompanitë e sigurimeve bëjnë apel për rritje të ndërgjegjësimit të qytetarëve që të sigurojnë pronat apo investimet e tyre sepse më shumë se gjysma e shqiptarëve janë prekur nga katastrofat natyrore në 20 vitet e fundit dhe dëmet përllogariten më shumë se 100 milionë euro në vit.

Tani që e dimë se çfarë nuk është në dorën tonë, Të paktën le të bëjmë atë që është në dorën tonë! TË SIGUROHEMI!

SIGAL UNIQA Group AUSTRIA mund të jetë partneri juaj për t’ju ndihmuar dhe mbështetur me paketa produktesh dhe shërbimesh sigurimi të cilat janë gjithëpërfshirëse duke ju ofruar atë që funksionon më mirë për ju:

Zgjidh sigurimin e prodhimit bujqësor dhe blegtoral:

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimet-e-bujqesise-dhe-blegtorise/

Zgjidh sigurimin e shtëpisë:

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-shtepise/

Zgjidh sigurimin e pronës private:

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-prones-dhe-biznesit/

Zgjidh sigurimin nga ndërprerja e biznesit:

https://sigal.com.al/pasuri-dhe-garanci/sigurimi-i-prones-dhe-pergjegjesise/sigurimi-i-prones-dhe-biznesit/

Zgjidh sigurimin KASKO për makinën tuaj:

https://sigal.com.al/sigurimet-e-automjetit/sigurimi-kasko/

 Nëse dëshironi të siguroheni ka vetëm një emër! SIGAL UNIQA Group AUSTRIA

Lexo edheÇfarë është Sigurimi nga Katastrofat Natyrore

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat