15.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet“Meshkujt më të rrezikuar”/ Shqipëria, normë të lartë të kancerit të vezikës...

“Meshkujt më të rrezikuar”/ Shqipëria, normë të lartë të kancerit të vezikës urinare. Si na vjen në ndihmë “Sigurimi anti Tumor”

Kanceri i vezikës urinare, një tumor agresiv dhe në rritje vit pas viti, në Shqipëri ka incidencën më të lartë se në vendet e tjera të botës.

Referuar evidencave tona mjekët onkologë thonë se kjo është reflektuar edhe në sëmundshmëri.

Kanceri i vezikës urinare është shumë agresiv dhe shumë i shpeshtë, të paktën në Shqipëri, krahasuar me evidencat botërore. Në botë ky lloj tumori renditet i 9-ti, ndërsa në Shqipëri zë vendin e 5-të. Prek më shumë meshkujt se femrat në raportin 5 me 1,” thotë onkologu Sotiraq Senjo, mjek në QSUT.

Edhe për këtë lloj tumori përsëri e keqja më e madhe vjen nga duhanpirja pasuar nga faktorë të tjerë si ndotja ambientale dhe kimikatet që gjenden në bojërat e flokëve.

Faktor kryesor mbetet duhani në mbi 60% të rasteve,” shpjegon Dr. Senjo.

Mjekët thonë se shenjat e kancerit të vezikës janë lehtësisht të ngatërrueshme me ato të një infeksioni urinar, ndaj kërkon thellim në diagnostikë.

Sipas onkologut Sotiraq Senjo, 60% kapen në stade të hershme nga mjekët urologë, ndërsa 30% përfundojnë në stade të avancuara në spitalin onkologjik.

LEXO EDHE: Parandalimi i sëmundjeve/ Si na shërben “CHECK UP-i sipas Protokollit Japonez”

Çfarë ofron SIGAL UNIQA?

Kompania më e madhe e sigurimeve, SIGAL UNIQA Group Austria, ishte e para që ofroi sigurimin privat të shëndetit, që në vitin 2007 kur në Shqipëri nuk operonte asnjë spital privat, ndërsa sot vjen për klientët e saj në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut me dy polica Sigurimi dedikuar posaçërisht sëmundjeve kritike.

“Sigurimi anti Tumor”

Nën moton “merr paratë dhe kujdesu për shëndetin”, SIGAL UNIQA solli për herë të parë në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, “Sigurimin anti Tumor”, një siguracion dedikuar vetëm kancerit malinj dhe tumorit beninj në kokë duke ofruar mbulim financiar të menjëhershëm në rast diagnostifikimi me një prej këtyre dy sëmundjeve.

Shumën e siguruar e zgjedh vetë i siguruari. Duke filluar nga 5,000 Euro, 10,000 Euro, 50,000 Euro apo më shumë.

Qytetari duhet ti përgjigjet vetëm një pyetje, “nëse aktualisht ka kancer apo është diagnostikuar më parë me të”. Në rast se i përgjigjet “Jo” kësaj pyetjeje, atëherë kualifikohet për t’u siguruar.

Gjatë kohës që është i siguruar, diagnostikohet me një nga këto sëmundje, atëherë të siguruarit i jepet shuma e siguruar, menjëherë dhe në formë CASH.

 Cilat janë përfitimet e “Sigurimit anti Tumor”:

–  Mbulon kancerin malinj dhe tumorin beninj në kokë.

–  Shuma e siguruar ofrohet menjëherë, cash, nëse diagnostikohesh me një nga dy sëmundjet e mësipërme.

–  Nuk ka limit moshe

–  Çmimi në varësi të moshës dhe gjinisë së qytetarit

–  Grupi “SIGAL UNIQA” e ofron si produkt jo vetëm në Kosovë, por edhe në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

–   Mund të porositet edhe Online në www.sigal.com.al

Merrni një ofertë tani, duke shkruar në:

 e-mail:[email protected]

 Whatsapp: 068 60 62 829

LEXO EDHE“Më shumë shërbime të kujdesit shëndetësor nga një burim i vetëm”, Brandstetter: Po investojmë rreth 50 milionë euro çdo vit

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat