15.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetMë shumë fëmijë të shtruar në spitale me Covid-19! Prindër, ja çfarë...

Më shumë fëmijë të shtruar në spitale me Covid-19! Prindër, ja çfarë ofron SIGAL UNIQA

Infektimet me koronavirus në vendin tonë shkojnë pothuajse paralel si për të rriturit, po ashtu dhe për fëmijët.

Shefja e këtij shërbimi, Xheorxhina Kuli, në një intervistë për Klan, është shprehur se aktualisht në repartin Covid në Pediatri ka një ezaurim prej 50% të kapaciteteve.

Kjo rritje e numrit të rasteve pozitive nuk ka influencuar te shtrimet apo te komplikacionet. Në përgjithësi ritmet e shtrimit janë në të njëjtat nivele. Ka moment që reparti i Covidit të fëmijëve ka kapacitet në 80%, për momentin jemi te 50% e kapacitetit. Kjo ndryshon nga dita në ditë, duhet të kemi parasysh që këtu referohen edhe fëmijët e rretheve që kanë nevojë për trajtim spitalor”.

Lexo edhe: Shqiptarët i besojnë shëndetin SIGAL UNIQA-s, kompania nr.1 për dëmet e paguara

Problemet në aparatin e frymëmarrjes janë të parat simptoma nga Covid te fëmijët, por nuk mungojnë edhe simptoma të tjera sipas Kulit ku ka dhe fëmijë që kanë nevojë për okisgjeno-terapi.

“Në këtë valë kemi pasur më pak komplikacione me përfshirjen e gjithë organeve që është më i rëndi. Infeksioni I mushkërive është I gradave të ndryshme i shoqëruar edhe me pamjaftueshmëri që ka nevojë për oksigjenim. Fatmirësisht jo për intubim, por vetëm me një support në kushtet e spitalit apo antibiotikoterapi”.

Të shtruarit në pavijonin Covid të Pediatrisë janë kryesisht grupmoshat shumë te vogla, ndryshe nga viti i shkuar.

“Kemi grupmosha të ndryshme por kryesisht nnë spital shtrohen moshat më të vogla. Momentalisht kemi fëmijë nën një vjeç dhe një fëmijë më të rritur”.

Çfarë mundësish ofron SIGAL UNIQA Group Austria?

Në një situatë të tillë ku mbizotëron pasiguria shëndetësore, shqetësimi i prindërve bëhet edhe më i madh. Për më tepër që prej rreth dy muajsh tashmë shkollat janë të hapura dhe vijon rregullisht aktivitetin e tyre.

Sa të interesuar jemi të bëjmë investimin më të zgjuar për vete dhe për fëmijët tanë, atë të sigurimit të shëndetit dhe të jetës?

Bëjmë çdo gjë për shkollimin e tyre, investojmë në kurse të ndryshme për të rritur shkallën e tyre të njohurive, përpiqemi t’i përgatisim për sfidat e jetës, por kulturën e sigurimit nuk e kemi ne si prindër e nuk e përcjellim as tek fëmijët.

Ndërkohë llogarisim çdo detaj të përditshmërisë tonë, ndërsa shëndetin dhe sigurinë ia lëmë në dorë fatit dhe rastësisë.

SIGAL UNIQA Group Austria, kompania lider e sigurimeve në Shqipëri dhe rajon, u vjen në ndihmë nxënësve dhe prindërve me Paketën e Sigurimit Shëndetësor dedikuar vetëm atyre.

Ky sigurim ofrohet për herë të parë nga SIGAL UNIQA dhe është dizenjuar me synimin që të ofrojë për prindërit një mbështetje financiare në rast sëmundje apo aksidenti të fëmijës.

Çfarë mbulon Sigurimi i nxënësve:

  1. Shpenzimet mjekësore deri në 100,000 Lekë
  2. Shpenzimet spitalore dhe shpenzimet në rast mjekimi në shtëpi për Covid deri ne 120 mijë lekë.
  3. Sigurimin e jetës së prindit nga aksidentet dhe nga pasojat e COVID 19, deri në 1,000,000 Lekë

Sa kushton?

Ky sigurim kushton 10 mijë lekë dhe mund të blihet online në Sigal.com.al ose në të gjitha pikat e shitjes së SIGAL UNIQA në qytetin tuaj.

SIGAL UNIQA Group Austria, Jetojmë më mirë së bashku 

Alo Doktor! Me “TeleShëndet”, mjeku 24 orë me vete, kudo dhe kurdo

Por mos harroni as shërbimin inovativ që sjell SIGAL UNIQA Group Austria, TeleShëndet.

Çfarë është TeleShëndet?

TeleShëndet është një aplikacion për telefon celular, i cili ju mundëson të komunikoni 24/7 me mjekë të përgjithshëm për çdo ankesë që mund të keni.

TeleShëndet ju mund ta përdorni për vete ose për fëmijët tuaj. Mjafton të keni internet dhe mund të komunikoni me mjekët më të mirë 24 orë në ditë, 7 ditë të javës për çdo shqetësim shëndetësor tuajin, të fëmijëve tuaj apo çdo familjari tjetër.

Përfitimet nga “Teleshëndet”

  1. Komuniko me mjek të licensuar
  2. 24 orë në ditë, 7 ditë në javë
  3. Në çdo vend të botës
  4. Merr një rekomandim
  5. Konsulto përgjigjet e analizave dhe çdo ekzaminim tjetër
  6. Krijo kartelën mjekësore personale
  7. Prano dhe bashkohu në aktivitete ku në aplikacion ka mjekë specialistë

Përfitime shtesë:

Check Up-in për dy anëtarë të familjes

Analiza gjak komplet

Analiza Urinë komplet

Glicemi

EKG

Radiografi pulmoni

Shërbime me zbritje:

Shërbime në rrjetin mjekësor SIGAL

Shërbime ambulatore në Klinikën Komuna e Parisit

Shërbime okulistike në klinikat e syrit

Shërbime dentare

Si shkarkohet dhe si mund të blihet?

Shkarkoni falas aplikacionin “TeleShëndet” në App Store dhe  Play Store dhe 24 orët e para shërbimi është falas. Nëse mbeteni të kënaqur, mund ta blini në www.teleshëndet.al

Gjithashtu, ju mund ta blini këtë shërbim edhe në çdo pikë shitje të SIGAL UNIQA në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut.

Sa kushton?

Paketa individuale kushton vetëm 2500 lekë në vit, ndërsa ajo familjare, për katër persona, vetëm 10 mijë lekë.

Me TeleShëndet ju e merrni mjekun me vete, kudo dhe kurdo.

SIGAL UNIQA Group Austria, jetojmë më mirë së bashku

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat