4.5 C
Tirana
Saturday, February 4, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeMaroku: Kompania e pagesave i jep dritën jeshile planeve të mikrosigurimeve të...

Maroku: Kompania e pagesave i jep dritën jeshile planeve të mikrosigurimeve të tregut

Maroc Traitement de Transactions (M2T), njësia e pagesave të grupit BCP, sapo ka marrë autorizimin nga Rregullatori i Sigurimeve – Autoriteti Mbikëqyrës i Sigurimeve dhe Mirëqenies Sociale – për të tregtuar produkte mikrosigurimi.

BCP (Banka Qëndrore Popullore) është një grup bankar lider në Marok. M2T operon një sistem të menaxhimit të pagesave të përdorura për shërbimet e pagesave me shumë kanale si pagesat e faturave dhe kësteve, transfertat e parave, këmbimi valutor, regjistrimi i llogarisë bankare, biletat elektronike të transportit dhe pagesat e korrierëve të shpejtë, për telekomunikacionin, naftën, sektorët e shpërndarjes, tregtisë elektronike, bankave dhe sigurimeve.

Me këtë dritë jeshile, specialisti i transfertave të parave dhe aktiviteteve të pagesave me shumë shërbime së shpejti do të nisë ofertat e tij gjithëpërfshirëse të sigurimit përmes rrjetit të madh fizik. Autorizimi është pjesë e zgjerimit të fushës së shpërndarjes së transaksioneve të sigurimit tek institucionet e pagesave, duke i lejuar ato të paraqesin transaksione që plotësojnë kushtet e përcaktuara për Kodin e Sigurimeve të publikuar më 21 korrik 2022 në Zyrtare.

Produktet e mikrosigurimeve do të plotësojnë nevojat specifike të miliona marokenëve që nuk kanë akses në produktet tradicionale të sigurimit.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat