11.5 C
Tirana
Tuesday, October 3, 2023
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiInflacioni australian çon koston e daljes në pension në një rekord të...

Inflacioni australian çon koston e daljes në pension në një rekord të lartë

Pensionistët vazhdojnë të përballen me presion të konsiderueshëm në rritje në buxhetet e familjeve të tyre mes inflacionit historikisht të lartë të çmimeve të konsumit, sipas Shoqatës së Fondeve të Pensioneve të Australisë, e cila është organi më i lartë i politikës, kërkimit dhe avokimit për industrinë e pensioneve të Australisë.

Shpenzimet vjetore të nevojshme për të arritur standardin e rehatshëm të daljes në pension të ASFA u rritën me 1.1% në tremujorin e marsit për të arritur një nivel rekord prej 70,482 $ (46,123 $) në vit për çiftet dhe 50,004 $ për beqarët, duke e çuar rritjen vjetore në 7,7%, shoqata, sipas një deklarate.

Buxhetet e pensionistëve kanë qenë nën presion të konsiderueshëm për më shumë se 18 muaj për shkak të kostos më të lartë të mallrave dhe shërbimeve thelbësore, përkatësisht ushqimit, karburantit dhe energjisë elektrike, me këto të fundit deri në 15% gjatë vitit.

Pensionistët e vetëfinancuar nuk do të kenë të drejtë për masat e Buxhetit Federal që synojnë lehtësimin e presioneve të kostos së jetesës dhe pavarësisht rregullimeve të fundit në pensionin e moshës, pagesat vazhdojnë të vonojnë inflacionin.

Kategoritë e shpenzimeve që tregojnë rritjen më të madhe të çmimeve tremujore:

  • Shërbimet mjekësore dhe spitalore u rritën me 4.2% në tremujor dhe 5.3% në 12 muaj
  • Kostot e sigurimeve u rritën me 3.5% në tremujor
  • Frutat dhe perimet u rritën me 2.4% në tremujor
  • Çmimi i produkteve farmaceutike u rrit me 4.5% dhe rritja do të ishte edhe më e madhe pa uljen e bashkëpagesës së përgjithshme të pacientëve PBS që do të aplikohej nga 1 janari
  • Udhëtimet e brendshme dhe akomodimi u rritën me 4.7% në tremujorin e marsit dhe 25.0% gjatë vitit
  • Udhëtimi dhe akomodimi ndërkombëtar ranë me 8.2% në tremujorin e marsit pasi shumë destinacione hynë në sezonin e tyre jashtë pikut, por u rritën me 38.3% gjatë vitit
  • Ushqimi dhe vaktet jashtë u rritën me 8.0% gjatë vitit
  • Rritja vjetore e çmimit të gazit prej 26.2% ishte më e larta në histori, me një rritje vjetore prej 15.5% për energjinë elektrike.
spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat