10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreGrabitje spektakolare në zemër të Parisit, vidhen bizhuteri me vlerë 10 mln...

Grabitje spektakolare në zemër të Parisit, vidhen bizhuteri me vlerë 10 mln euro në “Bulgari”

Një bandë grabitësish, dy prej të cilëve u arrestuan nga policia, grabitën të martën, 6 shtator, argjendarinë Bulgari në Place Vendome, në sallonin elegant të kryeqytetit francez.

Siç raportojnë mediat ndërkombëtare, grabitësit arritën të merrnin bizhuteri në vlerë 10 milionë euro para se të nisnin një aventurë spektakolare arratisjeje që përfundoi me kapjen e dy prej tyre nga policia.

“Policia, e cila u informua rreth orës 12 për një grabitje të mundshme në Place Vendome, u nis në kërkim të një makine me tre pasagjerë dhe dy skuterë”, njoftoi një burim policie.

I njohur në të gjithë botën për bukurinë e pallateve të tij dhe kolonën napoleonike të ndërtuar në modelin e kolonës së Trajanit në Romë, Place Vendome është një nga sheshet më të rëndësishëm në kryeqytetin francez, shtëpia e argjendarëve të shumtë dhe dyqaneve ultra-luksoze gjithashtu si Hoteli i famshëm Ritz, i restauruar kohët e fundit dhe godina e Ministrisë së Drejtësisë.

Sipas burimeve pranë hetimit, hajdutët morën bizhuteri me vlerë 10 milionë euro nga Bulgari, argjendaria e famshme italiane që është pjesë e konglomeratit luksoz francez LVMH.

Automjeti me të cilin grabitësit u larguan, një BMW gri, u gjet e braktisur pas ndjekjes së policisë në qendër të Parisit.

Gjatë arratisjes, shkruan Le Parisien, autorët e dyshuar ecën mbi trotuar.

Një oficer policie hapi zjarr dhe plagosi një nga grabitësit në këmbë, i cili më pas u ndalua nga oficerët.

Një  grabitës i dytë u arrestua gjithashtu në parkimin nëntokësor të Forumit qendror të Halles, ndërsa anëtarët e tjerë të bandës, të paktën gjashtë, sipas Le Parisien, janë ende në arrati.

Hetimi për “grabitje me armë nga një bandë e organizuar” dhe “shoqatë kriminale” iu besua Brigadës së Krimit të policisë gjyqësore.

Këtë verë, Parisi tashmë është dëmtuar nga dy grabitje të mëdha.

Më 27 korrik, një burrë vodhi bizhuteri me vlerë dy milionë euro nga një butik Chaumet para se të arratisej me një skuter elektrik.

Ai u arrestua të nesërmen me një bashkëpunëtor dhe shumica e sendeve u gjetën.

Tre ditë më vonë dy burra të armatosur me një armë elektrike dhe gaz lotsjellës shënjestruan një dyqan Dinh Van, duke marrë mall në vlerë 400 000 euro.

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat