11.5 C
Tirana
Tuesday, October 3, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetBie inflacioni në Eurozonë/ Presionet ekonomike mbeten shqetësuese

Bie inflacioni në Eurozonë/ Presionet ekonomike mbeten shqetësuese

Inflacioni në eurozonë u lehtësua më shumë se sa pritej në maj, me shifra të shpejta që tregojnë se norma vjetore e inflacionit total të bllokut ra në 6.1% në maj nga 7% në prill.

Ky është niveli më i ulët që nga shkurti i vitit 2022. Ekonomistët e anketuar nga Reuters kishin pritur një lexim në maj prej 6.3%. Inflacioni bazë, duke përjashtuar energjinë dhe ushqimin, gjithashtu ra më shumë se sa pritej, në 5.3% nga 5.6%.

Inflacioni vjetor në Gjermani dhe Francë ra më shumë se parashikimi në maj, sipas të dhënave të publikuara të mërkurën, pasi çmimet ranë në muajin e kaluar. Rritjet e çmimeve në ekonomitë më të mëdha të eurozonës janë tani në nivelet më të ulëta të 12 muajve.

Printimet kombëtare treguan gjithashtu lehtësim të inflacionit në Spanjë dhe Itali. Tregjet u zhvendosën pak menjëherë pas njoftimit të zonës së euros, me stoqet evropiane që tregtuan më të larta dhe euron pjesërisht më të larta kundrejt dollarit amerikan dhe paundit britanik. Tregjet e parasë kanë çmuar në dy rritje të tjera me 25 pikë bazë nga BQE, një në qershor dhe një tjetër në korrik ose shtator, sipas Reuters.

Banka Qendrore Europiane mblidhet më 15 qershor për të marrë vendimin e saj më të fundit të politikës monetare, pasi rriti gradualisht normën e saj bazë nga -0.5% një vit më parë në 3.25% në maj, në nivelin më të lartë që nga nëntori 2008.

BQE nuk dha udhëzime përpara pas takimit të saj në maj, por theksoi se presionet themelore mbi çmimet mbetën të forta. Presidenti i Bundesbank Joachim Nagel tha javën e kaluar se ai pret “disa” rritje të tjera për të kontrolluar inflacionin.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat