10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitet10 policat më “çmendura” të sigurimit (që ekzistojnë vërtetë)

10 policat më “çmendura” të sigurimit (që ekzistojnë vërtetë)

Siç dihet, rreziku është i paparashikueshëm. Në fund të fundit, kjo është arsyeja pse ekziston sigurimi.

Por ndërsa ka disa forma të rrezikut që janë të parashikueshme si: dëmtime nga zjarri, aksidente automobilistike, dëmtime nga katastrofat etj, ka polica të tjera sigurimi që janë shumë më befasuese.

Më poshtë sjellim 10 policat më të çuditshme të sigurimit që ekzistojnë në të vërtetë:

  1. Sigurimi i pjesëve të trupit

Ju do të prisnit që një pilot i Formula 1 apo garave Rally të kishte Sigurimin e Jetës, por a e dini se disa të famshëm kanë pjesë të veçanta të trupit të siguruara për miliona dollarë?

2.2 milionë dollarë për këmbët e Heidi Klum

27 milionë dollarë për të pasmet e Jennifer Lopez

10 milionë dollarë për dhëmbët e America Ferrera

6 milionë dollarë për zërin e Rod Stewart

1.6 milionë dollarë për gishtin e mesit të Keith Richard

600,000 dollarë për gjoksin e Dolly Parton

7 milionë dollarë për qimet e gjoksit të Tom Jones (E lexuat mirë!)

1 milion dollarë për gjuhën e Gene Simmons

Një verëbërës holandez i cili siguroi hundën e tij për 7.8 milionë dollarë do të paguajë afërsisht 23,000 dollarë në vit për policën.

  1. Sigurimi i Karrierës

Ju nuk mund të tregoni gjithmonë një pjesë të vetme të trupit si e vetmja gjë që e mban karrierën tuaj në këmbë. Ja ku disa të famshëm kanë ndërmarrë politika kundër gjithë karrierës së tyre.

Politika prej 250,000 dollarësh e Abbott dhe Costello i mbrojti ata kundër argumenteve për përfundimin e partneritetit për pesë vjet. Dhe nëse ylli i futbollit David Beckham ka një dëmtim që përfundon karrierën, kompania e tij e sigurimit do t’i paguajë 151 milionë dollarë.

Përsëri, për njerëzit, rrugët e karrierës së të cilëve janë mënyra e vetme e jetesës, një politikë sigurimi si kjo ka kuptim. Kur çeqet e pagave, miratimet dhe angazhimet e të folurit përfundojnë, të famshmit duan të marrin kompensim.

  1. Sigurimi nga fantazmat

Termi “politikë fantazmë” ka dy përkufizime në industri. Ndërsa një Politikë Ghost shpesh i referohet një situate ku një biznes përpiqet të mashtrojë rrugën e tij nga mbulimi i duhur i punonjësve, disa kompani sigurimesh në fakt kanë një politikë legjitime “sigurimi fantazmë” … për të mbuluar dëmet e shkaktuara nga shpirtrat aktualë.

Pas shikimit të supozuar të një fantazme në pronën e tij, një pronar hoteli britanik nxori një politikë prej 1 milion £ kundër vdekjes ose paaftësisë së shkaktuar nga shpirti.

  1. Sigurimi i rrëmbimit nga alienët

Jeni të shqetësuar për një takim të ngushtë të llojit të tretë? Po. Ekziston edhe sigurim për këtë.

Të paktën tre agjenci të ndryshme sigurimesh (njëra prej tyre këtu në Florida Qendrore!) shesin politika të rrëmbimit të të huajve dhe disa madje kanë paguar dëmet!

Planet variojnë nga një dhuratë serioze në “dhuratë e përgjakshme”, por nëse jetoni me frikën e një rrëmbimi, kjo mund të jetë politika e përsosur për të qetësuar mendjen tuaj.

  1. Rënia e Sputnik

Kur rusët lëshuan satelitin Sputnik në 1957, ai krijoi një panik në mbarë botën.

Në fakt, disa njerëz ishin aq të frikësuar nga fatkeqësia në pritje, sa Lloyd’s of London hartoi një policë prej 22,000 dollarësh (pothuajse 200,000 dollarë me paratë e sotme) duke u mbrojtur nga vdekja aksidentale e shkaktuar nga “rënia e Sputnik”.

Megjithatë, duhet thënë se nuk ka pasur asnjë incident të regjistruar të lëndimit ose vdekjes nga një satelit në rënie.

6.Sigurimi nga protestat në Tajlandë

Kur trazirat politike filluan në Tajlandë në vitin 2010, numri i turizmit ra me 8%.

Në një përpjekje për të nxitur industrinë e turizmit, qeveria tajlandeze ofroi mbulim prej 10,000 dollarësh për turistët që u plagosën si rezultat i një trazire gjatë vizitës së tyre.

Vonesat e udhëtimit të shkaktuara nga trazirat dhe demonstratat politike ishin të rimbursueshme deri në 100 dollarë në ditë.

  1. Sigurimi “Këmbët e Ftohta”.

Ne kemi shkruar më parë për sigurimin e dasmës dhe besojmë se ia vlen kostoja (veçanërisht nëse martoheni gjatë sezonit të uraganeve).

Një kompani ofron sigurimin “Ndryshimi i zemrës” nëse nusja ose dhëndri anulojnë dasmën.

Pra, nëse nusja anulon dasmën, prindërit e saj mund të marrin paratë që kanë derdhur për veshjen, vendin dhe lulet.

8. Sigurimi i shumëfishtë i lindjes

“Bli një, merr një falas” është një marrëveshje e madhe në dyqan ushqimore, por pak më frikësuese kur bëhet fjalë për shtatzëninë.

Sigurimi i shumëfishtë i lindjes do të rimbursonte nënat shtatzëna për kostot e shtuara të një ardhjeje “të papritur”. (Pelenat janë mjaft të shtrenjta për një fëmijë, e lëre për dy)

9. Sigurimi i Lotarisë

Lotaritë janë shumë popullore, madje edhe në ambjentet e punës. Veçanërisht kur çmimi i parë arrin shumë miliona.

Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë do të bënit nëse stafi juaj do të fitonte vërtet çmimin e parë?

Ky skenar ndodhi me të vërtetë në Mbretërinë e Bashkuar, ku 7 punonjës zyre u bënë përfitues të 6 milionë paundëve secili duke dorëzuar të nesërmen edhe dorëheqjet.

“Lottery Syndicate Insurance” mbron pronarët e bizneseve nga humbja financiare e detyrimit për të zëvendësuar të gjithë ose shumicën e stafit të tyre menjëherë për shkak të fitimit të një jackpot-i.

  1. Sigurimi nga insektet

Shumë njerëz mendojnë se sigurimi i pronarit të shtëpisë ose qiramarrësit të tyre është gjithëpërfshirës, ​​por mbeten të zhgënjyer kur ka diçka “të pambuluar”.

Trajtimi i infektimit nga insektet i kushton pronarit të një shtëpie tipike rreth 1000-2000 dollarë, por nëse zotëroni disa apartamente kosto mund të rriten shumë.

Siguracioni nga insektet do t’u sigurojë qiramarrësve tuaj ndihmën që u nevojitet pa ju falimentuar.

Megjithëse mund të duken qesharake, këto polica të çmendura sigurimi ekzistojnë sepse dikush, diku, ka frikë të humbasë diçka të vlefshme.

Përshtati në shqip Sigurime.Online

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat