18.5 C
Tirana
Thursday, May 30, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeZyrihu me fitime operative rekord për rajonin e Azisë Paqësore deri më...

Zyrihu me fitime operative rekord për rajonin e Azisë Paqësore deri më sot

Zurich Insurance Group ka publikuar 631 milionë fitime operative në vitin 2022 në Azinë Paqësore, duke shënuar një rritje me 8.2% nga 583 milionë dollarë që ishte në vitin 2021, duke shënuar rezultatin më të fortë të rajonit deri më tani për grupin.

Rritja e fitimeve në Azinë Paqësore u udhëhoq nga zhvillimi pozitiv në të gjithë biznesin e pasurisë dhe aksidenteve dhe performanca e fuqishme në sigurimin e shëndetit në udhëtim, sipas të dhënave financiare të publikuara për vitin 2022. Raporti i kombinuar i vitit për aksidentet në Azinë Paqësore, katastrofat dhe COVID-19 u përmirësuan me 2.4 pikë përqindje.

Në Azinë Paqësore, fitimet e jetës u ulën me 5% në 331 milion dollarë sipas raportimeve. Në vitin 2022, biznesi regjistroi 46 milionë dollarë dëme për COVID-19, të nxitura kryesisht nga përfitimet e shtrimit në spital në Japoni, ndërsa viti 2021 nuk pati ndikime materiale nga COVID-19.

Zhvillimi më i lartë i vitit 2022

Në Azinë Paqësore, primet e shkruara bruto u rritën me 18%, të nxitura nga rimëkëmbja e biznesit të sigurimit të shëndetit në udhëtim dhe rritja e përgjithshme në të gjithë rajonin. Në Shitjen me pakicë, kënaqësia e klientit nxiti rritjen e mbajtjes së sigurimeve dhe rritjen e klientelës. Në Azinë Paqësore, rritja e kënaqësisë së klientit ishte 15.4 pikë, krahasuar me rritjen mesatare globale prej 7.3 pikësh.

Në nivel global

Në përgjithësi, Zyrihu ka raportuar fitime shumë të forta për të gjithë vitin 2022, më të lartë që nga viti 2007. Viti 2022 përfundoi ciklin e dytë financiar tre-vjeçar të strategjisë për të transformuar Zyrihun në një organizatë më të thjeshtë, më novatore dhe me klientin në qendër.

E ardhmja

Gjatë periudhës 2023-2025, do të përshpejtohet ekzekutimi i strategjisë së përqendruar te klienti duke zgjeruar më tej zbatimin e analizimit të të dhënave në të gjithë Grupin dhe duke përshpejtuar inovacionet dixhitale.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat