4.5 C
Tirana
Saturday, February 4, 2023
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreVullkani më i madh në botë shpërtheu, por ekspertët paralajmërojnë për fenomenin...

Vullkani më i madh në botë shpërtheu, por ekspertët paralajmërojnë për fenomenin “Flokët e Peles”

Zyrtarët e urgjencës në Hawaii po paralajmërojnë banorët pranë Mauna Loa nga Flokët e Peles – por çfarë është dhe pse është e rrezikshme?

Mauna Loa, vullkani më i madh aktiv në botë, filloi të shpërthejë rreth orës 23:30, të dielën më 27 nëntor, raportoi McClatchy News.

Llava ka vërshuar nga maja e vullkanit, por nuk përbën kërcënim për zonat e populluara për momentin, thanë zyrtarët e emergjencës të hënën.

Shërbimi Kombëtar i Motit ka paralajmëruar se deri në një çerek inç hiri mund të bjerë në Hawaii, duke paralajmëruar njerëzit me probleme të frymëmarrjes të qëndrojnë brenda.

Çfarë janë flokët e Peles?

Flokët e Peles, një nënprodukt i shpërthimeve të vullkanit, janë fibra të hollë qelqi të emërtuara sipas hyjnisë vullkanike Pele, sipas Shërbimit të Parkut Kombëtar.

Grumbujt e fibrave të gjata, të ngjashme me flokët, mund të gjenden pranë majave vullkanike në Hawaii.

“Kur flluska gazi afër sipërfaqes së një rrjedhe llave shpërthen, ajo mund të zgjasë lëkurën e llavës së shkrirë në fije të gjata”, thuhet në faqe.

Fijet e flokëve të Peles mund të shtrihen deri në 60 cm gjatësi, por janë më pak se një mikron, ose 0,001 milimetra, të gjera. Ato janë mjaft të lehta për t’u marrë dhe transportuar nga era.

Flokët e Pele mund të formojnë shtresa deri në disa centimetra të thella. Këto mund të thyhen lehtësisht, por për shkak se janë prej xhami, ato mund të shkaktojnë dëmtime në lëkurë ose në sy, paralajmëroi agjencia.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat