19.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetVarianti Delta prek më shumë fëmijët dhe adoleshentët, zgjidhja e vetme vaksinimi

Varianti Delta prek më shumë fëmijët dhe adoleshentët, zgjidhja e vetme vaksinimi

ërhapja e variantit Delta në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara është shqetësuese jo vetëm për qarkullimin më të madh të virusit, por edhe për ndikimin tek fëmijët. Me një rritje të infeksioneve tek fëmijët dhe ngadalsimi i vaksinimeve është e pashmangshme edhe shtrimet në spital.

Në Shtetet e Bashkuara, rekordi për fëmijët e shtruar në spital është rritur, megjithëse nuk ka dëshmi se varianti Delta është më i rrezikshëm për ta. Por ngjitshmëria më e madhe çon në më shumë raste dhe, në mënyrë të pashmangshme, më shumë shtrime në spital. Për këtë arsye, nevojitet një vaksinë edhe për të vegjlit.

Raporti i fundit javor ISS gjithashtu ngre alarmin për rritjen e rasteve tek fëmijët, me një incidencë të shtuar tek fëmijët deri në moshën 9 vjeç. Një shifër që, megjithatë, ndjek trendin e përgjithshëm të epidemisë në këtë fazë.

Aktualisht, për fëmijët e moshës 0 deri në 9 vjeç, incidenca ka tejkaluar 50 raste javore për 100 mijë banorë, duke regjistruar numrat më të lartë që nga fillimi i majit.

Në rangun 10-19, incidenca është shumë më e lartë, në 156. Nga mosha 20 deri në 29 vjeç, nga ana tjetër, ne jemi në 146, dhe pastaj zvogëlohet në intervalet më të avancuara: incidenca në 79 për 30-vjeçarët dhe 56 për 40-vjeçarët.

Prandaj, janë mbi të gjithë të rinjtë dhe shumë të rinjtë ata që janë të shqetësuar, grupe për të cilat incidenca është më e lartë.

Tema qendrore është ajo e vaksinimit të më të vegjëlve. Qëllimi i qeverisë tani është të inkurajojë të rinjtë që të vaksinohen dhe për këtë arsye, nga sot, më 16 gusht, fëmijët e moshës 12 deri në 18 vjeç do të kenë një korsi preferenciale.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat