19.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreEkonomiTregu global i sigurimeve do të mbetet i nxitur nga rritja e...

Tregu global i sigurimeve do të mbetet i nxitur nga rritja e kërkesës dhe inflacionit

Tregu i vështirë i (ri)sigurimeve pritet të vazhdojë, bazuar në rritjen e kërkesës për mbulim dhe për shkak të vlerave më të larta të aktiveve të siguruara të nxitura nga inflacioni, sipas Institutit Swiss Re në një raport të fundit.

Kapitali i industrisë ka rënë si përgjigje ndaj rritjes së normave të interesit. Duke shtuar mungesën e kapaciteteve, gjashtë vjet rezultate të dobëta në marrjen në sigurim të pronave kanë ulur oreksin për rrezik. Përballë kostove më të larta të financimit duke pasur parasysh rritjen e normave të interesit, disa ofrues kapacitetesh janë bërë më të kujdesshëm në lidhje me potencialin për mospërputhje të vlerësimit të rrezikut dhe përvojës së humbjes.

Sipas Institutit Swiss Re, ndërsa ekspozimet më të larta hasin në tkurrje të oreksit të rrezikut, momenti për rritjen e çmimeve, mbajtjet më të larta dhe termat dhe kushtet më të shtrënguara ka të ngjarë të vazhdojnë.

Normat e risigurimit të pronave nga katastrofat po rritën në nivelet më të larta të 20 viteve në rinovimet e janarit 2023, duke vazhduar një trajektore që filloi në 2018, thuhet në raport. Kërkesa për mbulesa është rritur pasi fatkeqësitë natyrore vazhdojnë të shkaktojnë dëme pronësore në të gjithë botën. Fatkeqësitë natyrore rezultuan në humbje ekonomike globale prej 275 miliardë dollarësh në 2022, nga të cilat 125 miliardë dollarë u mbuluan nga sigurimet, totali i katërt më i lartë njëvjeçar në të dhënat e sigma.

Në forcimin e tregut kanë ndikuar gjithashtu përtej vetë katastrofave natyrore, faktorë të tjerë si ndikimet e inflacionit ekonomik dhe humbjet e tregut financiar. Një faktor shtesë kontribues ka qenë nevoja për më shumë disiplinë në modelimin dhe marrjen në sigurim të rreziqeve dytësore në veçanti. Kjo ka çuar në mospërputhje të vlerësimit të rrezikut dhe ekspozimeve aktuale dhe, nga ana tjetër, në kapacitet të pamjaftueshëm të tregut.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat