30 C
Tirana
Tuesday, June 25, 2024
spot_img
Faqe KryesoreKryesoreTë paktën 20 të vdekur dhe 17 të zhdukur nga përmbytjet vdekjeprurëse...

Të paktën 20 të vdekur dhe 17 të zhdukur nga përmbytjet vdekjeprurëse në Venezuelë

Të paktën 20 persona janë vrarë dhe 17 të tjerë janë zhdukur pas reshjeve të rrëmbyeshme të shiut që goditën pjesë të Venezuelës perëndimore, thanë të mërkurën autoritetet lokale.

Tre komunitete në shtetin Merida (në perëndim) u goditën më rëndë.

Numri i të vdekurve “u rrit në 20” nga 15 një ditë më parë, tha zyrtari lokal Jason Guzman.

Më shumë se 54,000 njerëz janë prekur në të gjithë vendin, tha Ministri i Brendshëm Remichio Sebagios dje në televizionin publik.

Një ditë më parë, z. Sebagios kishte paralajmëruar se periudha e shirave të dendur kishte ardhur më herët dhe se reshjet do të vazhdonin “për dhjetë ditët e ardhshme”.

Lumi Mokotia doli nga vërshimi dhe përmbyti rrugët kryesore në qytetin e Tovarit. Lidhjet elektrike dhe telefonike janë ndërprerë në zonë, ndërsa lëvizja  është bllokuar nga uji.

Nëntë shtete , Merida, Tahira, Soulia, Apure, Monagha, Delta Amakuro, Amazonas, Bolivar dhe Aragua, janë në gjendje “emergjence”, tha Sebagios.

Unë i kam dhënë dritën jeshile të gjitha operacioneve të furnizimit dhe mbështetjes financiare në këto shtete,” tha Presidenti Nicolas Maduro.

Më shumë se 8,000 shtëpi u “shkatërruan”, sipas kreut të shtetit, i cili vlerësoi se fenomenet ekstreme janë të lidhura me “ndryshimin e klimës”.

 

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat