10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSkandali financiar/ 330 politikanë dhe ish -politikanë përfitues të llogarive sekrete

Skandali financiar/ 330 politikanë dhe ish -politikanë përfitues të llogarive sekrete

Marrëveshjet në det të hapur dhe pasuritë e fshehura të disa prej njerëzve më të pasur dhe më të fuqishëm në botë janë zbuluar, përfshirë ato të udhëheqësve botërorë, politikanë, miliarderë, të famshëm dhe shpërndarës droge.

Në një rrjedhje të madhe të të dhënave të quajtur “Letrat Pandora”, më shumë se 330 politikanë aktualë dhe ish -politikanë janë identifikuar si përfitues të llogarive sekrete.

Këto përfshijnë ish -kryeministrin britanik Tony Blair, kryeministrin e Republikës Çeke Andrej Babis dhe bashkëpunëtorët e presidentit rus Vladimir Putin.

Rishikimi i gati 12 milion dosjeve të marra nga 14 firma në të gjithë botën, kryer nga një konsorcium prej qindra gazetarësh, zbuloi se të pasurit dhe të fuqishmit kanë fshehur investimet e tyre në pallate, prona ekskluzive në bregdet, jahte dhe asete të tjera në të kaluarën.

Raporti i publikuar të dielën nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues përfshiu 600 gazetarë nga 150 media në 117 vende.

Pandora Papers janë një vazhdim i një projekti të ngjashëm të lëshuar në vitin 2016 të quajtur “Panama Papers” i përpiluar nga i njëjti grup gazetarësh.

Gjithashtu të implikuar në rrjedhjen, e cila tregon sesi triliona dollarë janë mbrojtur kolektivisht në marrëveshjet e fshehura, janë Mbreti i Jordanisë Abdullah II, Presidenti Kenian Uhuru Kenyatta dhe Presidenti i Ekuadorit Guillermo Lasso.

Shumë nga llogaritë janë krijuar për të shmangur taksat dhe për të fshehur pasuritë për arsye të tjera të dyshimta, sipas raportit.

“Rrjedhja e të dhënave të reja duhet të jetë një thirrje zgjimi,” tha Sven Giegold, një ligjvënës i partisë së Gjelbër në Parlamentin Evropian. “Evazioni fiskal global nxit pabarazinë globale. Ne duhet të zgjerojmë dhe mprehim kundërmasat tani. ”

“Këtu janë spitalet tona të munguara,” tha Oxfam International në një deklaratë. “Këtu vendosen paketat e pagave të të gjithë mësuesve shtesë dhe zjarrfikësve dhe nëpunësve publikë që na nevojiten. Sa herë që një politikan ose drejtues biznesi pretendon se nuk ka” para ‘për të paguar për dëmet klimatike dhe inovacionin, për punë më të mira dhe më të mira, për një rimëkëmbje të drejtë pas COVID-it, për më shumë ndihma jashtë shtetit, ata dinë ku të shikojnë. ”

Raporti përfshin rrjedhje nga 14 ofrues të shërbimeve të ndryshme që bëjnë biznes në 38 juridiksione të ndryshme në botë. Regjistrimet datojnë në vitet 1970, por shumica e dosjeve përfshijnë nga 1996 në 2020

Hetimi i fundit u gërmua në llogaritë e regjistruara në parajsa të njohura në det të hapur, përfshirë Ishujt e Virgjër Britanikë, Sishel, Hong Kong dhe Belize.

Por disa nga llogaritë sekrete u shpërndanë gjithashtu në trustet e krijuara në SHBA, përfshirë 81 në Dakotën e Jugut dhe 37 në Florida.

Udhëheqësit aktualë dhe të mëparshëm në qendër të vëmendjes

Hetimi implikon liderët aktualë dhe të mëparshëm botërorë.

U zbulua se kryeministri çek Andrej Babis vendosi 22 milion dollarë (19 milion €) në kompanitë e guaskës për të blerë një pronë në një fshat në majë të kodrës në Mougins, Francë, në 2009.

Kompanitë e guaskës dhe kështjella nuk u zbuluan në deklaratat e kërkuara të pasurisë të Babis, sipas dokumenteve të marra nga partneri çek i grupit të gazetarisë, Investigace.cz.

Një grup i pasurive të paluajtshme në pronësi indirekte nga Babis bleu kompaninë Monako që zotëronte kështjellën në vitin 2018, zbuloi hetimi.

“Unë prisja që ata të sillnin diçka para zgjedhjeve për të më dëmtuar mua dhe për të ndikuar në zgjedhjet çeke,” Babis shkroi në Twitter në reagimin e tij të parë ndaj raportit.

“Unë kurrë nuk kam bërë asgjë të paligjshme ose të gabuar, por kjo nuk i pengon ata të përpiqen të më denigrojnë përsëri dhe të ndikojnë në zgjedhjet parlamentare çeke,” shtoi ai.

Tony Blair, kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar nga 1997 në 2007, u bë pronar i një ndërtese Victorian prej 8.8 milion dollarë (7.6 milion €) në 2017 duke blerë një kompani të Ishujve të Virgjër Britanikë që mbante pronën, dhe ndërtesa tani pret firmën juridike të gruas së tij , Cherie Blair, sipas hetimit.

Të dy e blenë kompaninë nga familja e ministrit të industrisë dhe turizmit në Bahrein, Zayed bin Rashid al-Zayani. Blerja e aksioneve të kompanisë në vend të ndërtesës së Londrës i kurseu Blairs më shumë se 400,000 dollarë (345,000 euro) në taksën e pronës, zbuloi hetimi.

Blairs dhe al-Zayanis të dy thanë se fillimisht nuk e dinin që pala tjetër ishte e përfshirë në marrëveshje, zbuloi hetimi. Cherie Blair tha se burri i saj nuk ishte i përfshirë në blerje, për të cilën ajo tha se kishte për qëllim të sillte “kompaninë dhe ndërtesën përsëri në regjimin tatimor dhe rregullator në Mbretërinë e Bashkuar”.

Ajo gjithashtu tha se nuk donte të zotëronte një kompani të Ishujve të Virgjër Britanikë dhe se “shitësi për qëllimet e tyre vetëm donte ta shiste kompaninë”, e cila tani është mbyllur.

Një avokat për al-Zayanis tha se ata ishin në përputhje me ligjet në Mbretërinë e Bashkuar.

Konsorciumi i gazetarëve zbuloi gjithashtu se krijuesi i imazhit të Vladimir Putinit dhe shefi ekzekutiv i stacionit kryesor televiziv rus, Konstantin Ernst, mori një zbritje për të blerë dhe zhvilluar kinematë e epokës sovjetike dhe pronat përreth në Moskë pasi drejtoi Lojërat Olimpike Dimërore 2014 në Soçi. Ernst i tha organizatës se marrëveshja nuk ishte sekrete dhe mohoi sugjerimet se i ishte dhënë trajtim special.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat