15.5 C
Tirana
Wednesday, May 31, 2023
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSi të parandaloni incidentet e baterive litium-jon, shtohen rastet

Si të parandaloni incidentet e baterive litium-jon, shtohen rastet

Bateritë litium-jon, të gjetura në shumë produkte të njohura të konsumit, janë sërish nën vëzhgim pas një zjarri masiv këtë javë në qytetin e Nju Jorkut që mendohet të jetë shkaktuar nga bateria që mundësonte një skuter elektrik. Një zjarr rezidencial në fillim të kësaj jave në Carlsbad, Kaliforni, dyshohet të jetë shkaktuar nga një bateri litium e-skuter. Të martën, u shfaq një video alarmante e një pronari shtëpie kanadeze që vraponte poshtë për të gjetur baterinë e tij të biçikletës elektrike duke shpërthyer në flakë. Një zjarr në një shtëpi në Massachusetts muajin e kaluar është gjithashtu nën hetim për çështje të ngjashme.

Këto incidente po bëhen gjithnjë e më të zakonshme për një sërë arsyesh. Si fillim, bateritë litium-jon janë tani në produkte të shumta të teknologjisë së konsumit, duke fuqizuar laptopët, kamerat, telefonat inteligjentë dhe më shumë. Ato u lejojnë kompanive të shtrydhin orë të tëra të jetëgjatësisë së baterisë në pajisje gjithnjë e më të holla. Por një kombinim i problemeve të prodhuesit, keqpërdorimi dhe vjetrimi i baterive mund të rrisë rrezikun nga bateritë, të cilat përdorin materiale të ndezshme.

Në vitin 2016, Samsung lëshoi një tërheqje globale të Galaxy Note 7 në 2016, duke përmendur “probleme me baterinë” që shkaktuan që pajisja të merrte zjarr dhe herë pas here të shpërthente. HP dhe Sony më vonë tërhoqën bateritë e kompjuterëve të litiumit për rreziqet nga zjarri dhe rreth 500,000 hoverboard u tërhoqën për shkak të rrezikut të “marrjes së zjarrit dhe/ose shpërthimit”, sipas Komisionit të Sigurisë së Produkteve të Konsumatorit të SHBA.

Në vitin 2020, Administrata Federale e Aviacionit ndaloi bateritë e çinstaluara të metalit litium-jon të kontrollohen në bagazh dhe tha se ato duhet të qëndrojnë me një pasagjer në bagazhin e dorës, nëse miratohet nga linja ajrore dhe midis 101-160 vat orë. Pavarësisht shqetësimeve, bateritë litium-jon vazhdojnë të jenë të përhapura në shumë nga pajisjet më të njohura të sotme. Disa kompani teknologjike tregojnë për aftësitë e tyre për të karikuar më shpejt, për të zgjatur më shumë dhe për të paketuar më shumë energji në një paketë më të lehtë. Por jo të gjitha bateritë e litiumit janë të njëjta.

Ekspertët rekomandojnë që njerëzit të blejnë biçikleta elektrike dhe skuter të certifikuar nga UL nga shitës me pakicë me reputacion; Tregjet në internet shpesh e bëjnë të vështirë për klientët të tregojnë se nga vijnë në të vërtetë produktet. Nëse ndodh një zjarr, ata këshillojnë njerëzit që të evakuohen dhe të telefonojnë menjëherë urgjencën në vend që të përpiqen ta shuajnë vetë.

Përtej skuterëve dhe biçikletave elektronike, ekspertët paralajmërojnë se kushdo që ka një bateri litium-jon duhet të ndjekë udhëzimet e duhura të karikimit dhe përdorimit të baterisë. Sipas studiuesve në Universitetin e Miçiganit, çdo pajisje me këtë lloj baterie duhet të karikohet dhe të ruhet në një vend të freskët dhe të thatë dhe të mos lihet duke u karikuar për një kohë të gjatë ose kur jeni në gjumë, një rekomandim që mund të jetë në kundërshtim me numrin e konsumatorëve. trajtojnë pajisjet e tyre.

Bateritë duhet gjithashtu të inspektohen në mënyrë rutinore për t’u siguruar që nuk ka plasaritje, fryrje ose rrjedhje dhe njerëzit duhet të përdorin gjithmonë karikuesin që erdhi me pajisjen ose të përdorin një nga një furnizues me reputacion. Kur karikonte një skuter elektrik ose biçikletë, Kerber tha se nuk duhet të bllokojë kurrë një rrugë shpëtimi ose dalje nga zjarri. Megjithëse disa kimikate të baterive janë më të sigurta se të tjerat, ne jemi ende disa vite larg adoptimit të një alternative më të mirë dhe më të sigurt të litium-jonit. Për shembull, bateritë LFP (fosfat hekuri litium) nuk mbinxehen aq shumë sa llojet e tjera të baterive litium-jon. Teknologjitë e ardhshme të baterive në zhvillim, të tilla si bateritë me natrium-jon ose bateritë në gjendje të ngurtë, gjithashtu pritet të trajtojnë disa nga çështjet e sigurisë së joneve të litiumit.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat