23.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetSHBA rihap kufijtë, por cilat janë rregullat e reja të udhëtimit?!

SHBA rihap kufijtë, por cilat janë rregullat e reja të udhëtimit?!

Nga sot, 8 Nëntor, të rriturit që mbërrijnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të duhet të vaksinohen plotësisht, me vetëm disa përjashtime të kufizuara, dhe të gjithë udhëtarët do të duhet të tregojnë një rezultat negativ të testit COVID-19.

Udhëtarët e vaksinuar do të duhet të tregojnë një rezultat negativ të testit të marrë brenda 72 orëve nga mbërritja në SHBA. Udhëtarët e pavaksinuar do të duhet të tregojnë një rezultat negativ të testit të marrë brenda 24 orëve nga mbërritja.

Fëmijët nën 2 vjeç janë të përjashtuar nga ky rregull.
Linjave ajrore u kërkohet të mbledhin informacione kontakti për të gjithë pasagjerët, pavarësisht nëse janë të vaksinuar apo jo, për të mundësuar gjurmimin e kontakteve.

Cilat vaksina pranon qeveria amerikane?

SHBA do të pranojë çdo vaksinë të miratuar për përdorim të rregullt ose urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së ose Organizata Botërore e Shëndetësisë. Kjo përfshin vaksinat Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca dhe Sinopharm dhe Sinovac të Kinës. Dozat e përziera të miratuara pranohen gjithashtu.

Kush përjashtohet nga rregullat e vaksinimit?

Personat që morën pjesë në provat klinike të COVID-19, kishin reaksione të rënda alergjike ndaj vaksinave ose janë nga një vend ku vaksinat nuk janë gjerësisht të disponueshme, përjashtohen.

Kjo kategori e fundit mbulon njerëz nga vende me përqindje vaksinimi nën 10% të të rriturve. Ata mund të pranohen në SHBA me një letër qeveritare që autorizon udhëtimin për një arsye bindëse. Vlerësohet se janë rreth 50 vende për të cilat do të zbatohen këto rregulla.

Udhëzimet për hyrjet në SHBA

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat