10.5 C
Tirana
Wednesday, April 24, 2024
spot_img
Faqe KryesoreCovid-19Gjermania ngre alarmin! Rritet frikshëm numri i të infektuarve me Covid-19

Gjermania ngre alarmin! Rritet frikshëm numri i të infektuarve me Covid-19

Vendi ka regjistruar 201.1 raste të reja për 100,000 banorë gjatë javës së fundit; niveli më i lartë i mëparshëm ishte 197.6 në dhjetor të vitit të kaluar. Ndërsa është ende një normë më e ulët se në disa vende të tjera europiane, ajo ka vënë kambanat e alarmit për atë që është quajtur “pandemia e të pavaksinuarve”.

Instituti Robert Koch, qendra kombëtare e kontrollit të sëmundjeve në Gjermani, tha të hënën se 15,513 raste të reja ishin raportuar gjatë 24 orëve të fundit – nga një rekord 37,120 të premten. Shifrat janë shpesh më të ulëta pas fundjavës.

Gjermania ka luftuar për të gjetur mënyra për të nxitur fushatën e saj shumë të ngadalësuar të vaksinimit. Të paktën 67% e popullsisë 83 milionëshe të vendit është plotësisht e vaksinuar, sipas shifrave zyrtare.

Ndryshe nga disa vende të tjera europiane, ajo ka kundërshtuar vaksinimet e detyrueshme për çdo grup profesional.

Si shumë herë gjatë pandemisë, Gjermania ka një ‘lara-lara’ rregullash rajonale. Shumica e vendeve kufizojnë aksesin në shumë objekte dhe ngjarje të brendshme për njerëzit që janë vaksinuar, janë shëruar ose janë testuar – me këta të fundit tani të përjashtuar në disa zona. Këto rregulla shpesh zbatohen me lehtësi.

Rregullat nëse nxënësit e shkollës duhet të mbajnë maska ​​në klasë ndryshojnë nga shteti në shtet.

Testet e shpejta falas për të gjithë u anuluan gati një muaj më parë në një përpjekje për të nxitur që më shumë njerëz që të vaksinohen. Tani ka thirrje të përhapura që ato të rifuten. Dhe zyrtarët tani mbrojnë vaksinat përforcuese për të gjithë ata që morën vaksinat e tyre fillestare gjashtë muaj më parë ose më shumë.

Gjermania ka aktualisht një qeveri kombëtare të përkohshme pas zgjedhjes së saj në shtator. Partitë që pritet të formojnë qeverinë e ardhshme planifikojnë të sjellin legjislacionin në parlament këtë javë që do të lejonte një “situatë epidemike të shtrirjes kombëtare”, e vendosur që nga marsi 2020, të përfundojë në fund të muajit, por të sigurojë një kuadër të ri ligjor për masat kundër koronavirusit.

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat