23.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetRriten rastet e infarkteve të miokardit edhe në Elbasan

Rriten rastet e infarkteve të miokardit edhe në Elbasan

Rriten rastet e infrakteve të miokardit edhe në Ebasan, duke nisur nga mosha 25-vjecare.

Vetëm javën e fundit, në urgjencën e qytetit janë regjistruar 9 raste me infrakt të miokardit, ku 6 prej tyre janë nisur drejt Tiranës për të kryer ndërhyrjet e nevojshme.

LEXO EDHEReflektim në shtëpinë e “Big Brother Vip”

Mjeku Ergys Mici shprehet për Syri Tv se shkak kryesor vitet e fundit për infrakte mbetet dhe Covid, ku sëmundjet kronike pulmonare kanë qene rastet me dominuese  pas atyre Nneurologjike.

Simptomat e para që një pacient ndjen kur kalon një parainfrakt janë dhimbje të kraharorit,por dhe të stomakut ku këto të fundit sjellin disa forma të infrakteve. Ndonëse pacienti mund ti mbijetojë vdekjes ai sërisht është i rrezikuar pasi ka dëmtuar zemrën në formë të pa rikthyeshme.

Mjeku këshillon që rinia të jetë e kujdeshme dhe të kryej sa më shumë aktivitete fizike.

LEXO EDHEDedikuar sëmundjeve të rënda/ “Jetë Plus”, siguracioni unik që mundëson kurimin në spitalet më të mira në botë

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat