23.5 C
Tirana
Wednesday, May 29, 2024
spot_img
Faqe KryesoreLajmeAktualitetParalajmërimet ishin të sakta! Pse New York-u nuk mundi të mbrohej nga...

Paralajmërimet ishin të sakta! Pse New York-u nuk mundi të mbrohej nga uragani Ida?

Paralajmërimet dhe hartat dukeshin të qarta. Të martën në mbrëmje, Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi ​​një parashikim që një pjesë e madhe e Luginës së Ohajos dhe Bregut Lindor së shpejti do të shiheshin reshje të dendura shiu nga ajo që dikur ishte Uragani Ida. Dhe një nga pjesët më të kuqe të atyre hartave – që tregon reshje të mëdha shiu dhe një probabilitet të lartë përmbytjesh – fluturoi drejtpërdrejt mbi Nju Jork.

Parashikime dolën të vërteta. Por intensiteti rekord i shiut kapi zyrtarët në befasi. Kur të enjten, ndërsa numri i të vdekurve në verilindje u rrit në 46 persona, shpejt u ngritën pyetjet nëse zyrtarët e qytetit dhe të shtetit u kapën këmbëkryq nga egërsia e stuhisë.

Në të vërtetë, stuhitë tropikale gjithnjë e më të fuqishme – përfshirë Uraganin Sandy, gati një dekadë më parë – u kanë ofruar zyrtarëve shenja paralajmëruese të përsëritura se infrastruktura e vjetër dhe qyteti i qytetit janë të prekshëm nga moti i dhunshëm i shkaktuar nga ndryshimet klimatike. Javën e kaluar, qyteti pa reshje rekord të reshjeve – tani të eklipsuar nga reshjet e shiut të Ida – kur Uragani Henri zhurmoi bregun lindor

Të Premten, Kryebashkiaku Bill de Blasio mbrojti përgjigjen e tij, duke sugjeruar se në epokën e ngrohjes globale, paparashikueshmëria e ngjarjeve të motit mund të rrëzojë edhe planet më të mira.

“Ky ishte një realitet krejt tjetër,” tha z. De Blasio, në një dalje në MSNBC. “Jetët nuk humbën në zonat bregdetare, aty ku goditi Sandy. Jetët humbën në vende shumë larg nga çdo breg i detit për shkak të sasisë mahnitëse të ujit që zbriste aq shpejt, duke përmbytur bodrumet dhe duke kapur njerëz të pavetëdijshëm.”

Në të njëjtën kohë, kryebashkiaku u duk se pranoi se taktikat më agresive për të mbrojtur jetën – të tilla si ndalimet e udhëtimit dhe evakuimet e apartamenteve në bodrum – nuk u përdorën dhe mund të kenë nevojë të jenë në të ardhmen.

Zemërimi dukej veçanërisht i dukshëm në Queens, ku 12 njerëz vdiqën ndërsa uji u përhap në hapësirat nëntokësore, duke i lënë banorët të mbyten në shtëpitë e tyre. Shumë nga ato apartamente në bodrum ishin të paligjshme, sipas Departamentit të Ndërtesave të qytetit.

“Është e papranueshme që ne nuk u përgatitëm për uraganin Ida me të njëjtën ashpërsi që bëmë për Henri, dhe ky është një dështim nga ana e qytetit,” tha Francisco Moya, një këshilltar i qytetit nga Queens. “Askush nuk duhej të kishte qenë duke vozitur, duke u përpjekur të shpëtojë nga stuhia ose të ngecur në punë për shkak të përmbytjeve të rrezikshme dhe askush nuk duhej të kishte qenë në shtëpi duke u përmbytur pa e ditur kur do të ndalet uji ose çfarë të bëjë dhe të rrezikojë të humbasë jetën.”

spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

REKLAME

spot_img

Me te lexuarat